Mlýn byl postaven v roce 1836 pro potřeby Budischowského závodů a mlela se v něm smrková i borová kůra na takzvané tříslo. To sloužilo koželuhům k čištění kůží. Od počátku 20. století je vlastníkem této technické památky město Třebíč.
„V přízemí větrníku bude expozice koželužství, jako připomínka rodiny Budischowských, která mlýn postavila,“ uvedl starosta města Pavel Pacal.
Větší stavební úpravy budovy proběhly v sedmdesátých letech minulého století. Před dvěma lety nechalo město opravit šindelovou střechu a odstranit kovové lopatky, které byly vyrobeny koncem sedmdesátých let a s původním vybavením mlýna neměly nic společného. Poháněny byly elektromotorem. Plánovaná rekonstrukce s obnovou lopatek mlýna počítá.
„Od roku 1929 až do roku 1977 sloužila budova mlýna k sociálnímu bydlení. Proto si v prvním patře větrníku budou moci lidé prohlédnout expozici dobového bydlení,“ přiblížil záměry města Pavel Pacal.
Ve druhém patře bude zázemí pro zaměstnance i pro ovládání lopatek větrného mlýna. Zpřístupnění budovy pro veřejnost plánuje radnice do konce příštího roku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV