Finanční problémy nemají podle zjištění senátora Zdeňka Papouška jen „Klokánky“ zřizované Fondem ohrožených dětí, ale i další zařízení, ať už fungují pod krajem, obcí, Charitou nebo občanským sdružením. Senátor Zdeněk Papoušek analyzoval situaci ve většině zařízení a drtivá většina z nich má finanční problémy, které je možné překonávat jen v případě dofinancování z peněz města či kraje, na což dosáhnou většinou jen jimi zřizované instituce. Ačkoli MPSV slibuje velkou novelu, která má mimo jiné vyřešit i tento problém, jeho předložení se neustále odkládá a je otázkou, zda se to stihne v tomto volebním období. Zařízení pro ohrožené děti tak musí každý měsíc bojovat o své přežití.
„Současná legislativní úprava není namířena jen proti Klokánkům, ale finanční potíže způsobuje všem podobným zařízením. Velmi problematické je krácení státního příspěvku a celková nestabilita. Ředitelé mají obtíže zajistit stabilní a kvalifikovaný tým pracovníků, který by umožnil vytvořit pro dítě dočasné prostředí podobné rodině v?samostatných bytových jednotkách maximálně po čtyřech se svou „tetou“, která o ně pečuje ve dne i v?noci,“ říká senátor Papoušek. Problematické podle něj je také to, že ekonomicky současná legislativa nejvíce dopadá na malá zařízení, která nejsou spojena s dětským domovem nebo jiným ústavním zařízením, což je přesně proti moderním trendům v péči o ohrožené děti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV