Paroubek: Bude ČSSD ve vládě?

05.02.2018 5:34 | Zprávy

Tato možnost se ČSSD pomalu ale jistě vzdaluje. Má to několik příčin. Tak zaprvé, A. Babiš pracuje zřejmě dosti intenzivně na alternativním scénáři podpory své druhé menšinové vlády ze strany komunistů a T. Okamury.

Paroubek: Bude ČSSD ve vládě?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

V tom prvním případě to bude za programové a personální ústupky, když odborníci mající blízko ke komunistům se mohou objevit ve vysokých funkcích ve státní správě. A pokud jde o T. Okamuru, může dojít k variaci téhož. Konec konců rozumné úpravy české legislativy směřující k posílení prvků přímé demokracie nemusí republice vůbec škodit. Pokud v personální oblasti bude T. Okamura trvat na nějakém větším zapojení svých lidí například ve státních firmách, bude to jistě možné na úkor exponentů ČSSD a KDU-ČSL působících dosud v těchto firmách. Pro A. Babiše, který sleduje především cíl vytvoření své jednobarevné, jaksi firemní vlády hnutí ANO, není nic nemožné.

Nedávno vydal M. Chovanec své podmínky pro účast ČSSD ve vládě. Myslím, že jsou to podmínky realistické a mohou být základem ke koaličnímu jednání. Je jen škoda, že jiní sociální demokraté devalují toto jeho úsilí. Např. Z. Jičínský se v rozhovoru pro PRÁVO vyjádřil, cituji: „ČSSD nemá sílu klást Babišovi ultimáta“. Ale Chovancovi přeci nešlo o ultimáta, ale o vymezení východiska k jednání. A musí to být takové východisko, které bude na jedné straně realistické a na druhé straně do budoucna nepřinese ČSSD její úplné politické zničení. Převzít případné společenství ve vládě s hnutím ANO jen na de facto okrajových či politicky méně významných resortech typu kultury či MMR by ale nemělo význam. Tady jde o to, aby případní budoucí ministři ČSSD byli vidět a například ministr kultury je výrazněji vidět tak jednou za čtvrt roku.

Hnutí ANO si musí samo zvážit, zda je pro něj politicky výhodnější koalice s ČSSD, která je etablovanou součástí jedné ze dvou nejvyšších evropských politických sil, anebo podpora populistů. A samozřejmě za všechno v politice se musí zaplatit. Skautský přístup v politice, jak o něm mluví Z. Jičínský, je politickým romantismem, který ČSSD z dnešní hluboké krize nevyvede.

Druhým názorovým extrémem jsou ovšem názory M. Štěcha. Tento muž vůbec nic nepochopil. V poklesu volební podpory ČSSD vidí Štěch ve svém rozhovoru pro páteční HN jako důvod „personální hašteření, že někteří lidé nerespektovali zvolené vedení“. A na jiném místě říká: „Sobotka není typ diktátora, naopak byl v některých případech velmi mírný.„ A dožaduje se od hnutí ANO omluvy kvůli kauze lithium.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Filip Turek byl položen dotaz

K vaší rychlé jízdě

To vám přijde normální, že porušíte zákon a obhajujte se tím, že je špatný, a že se má změnit? Co třeba nějaká omluva? A jste připraven přijít o řidičák, protože jestli ne, tak je to výsměch obyčejným lidem, kteří by o něj určitě přišly. Co mi ale vadí nejvíc je, že jedete rychle a ještě se plně nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Bez vojáků to nepůjde a předplácení „vzdušných zámků“ nás nezachrání

12:04 Mašek (ANO): Bez vojáků to nepůjde a předplácení „vzdušných zámků“ nás nezachrání

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke stavu české armády.