Paroubek (ČSSD): Politické zemětřesení v klíčových zemích Západní Evropy?

07.04.2025 15:33 | Monitoring

Dlouhé jednání o programu a složení budoucí německé vlády mezi klerikálními stranami CDU/CSU a sociálními demokraty (SPD), má za následek další posilování nekonformní strany Alternativa pro Německo (AFD). AFD by již dnes získala v parlamentních volbách podle nejnovějšího průzkumu téměř čtvrtinu německých hlasů (24%). Vítěz voleb, které se uskutečnily v Německu v únoru, tedy CDU/CSU, je na tom v průzkumech zhruba stejně, jako tzv. populistická AFD.

Paroubek (ČSSD): Politické zemětřesení v klíčových zemích Západní Evropy?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Samozřejmě, že bude záležet na kvalitě vládnutí nové koaliční vlády, ale zdá se, že zaznamenáváme trend posilování AFD, byť nikterak silný. A naopak sledujeme trend poměrně rychlého poklesu popularity CDU/CSU. Tento jev se ale jen tak snadno překonat nedá, ani kvalitním vládnutím... 

Pokud jde o Velkou Británii, průzkumy veřejného mínění ukazují naprosto katastrofální vývoj pro Labouristickou stranu. Ta by získala v případných nových volbách do Dolní sněmovny nyní pouhých 180 mandátů. Nejsilnější stranou ve Velké Británii by se stala Reformní strana Nigela Farage (!), která by získala v Dolní sněmovně dokonce 227 mandátů. Konzervativci by v případných volbách získali 133 mandátů, Liberální demokraté 49 mandátů. Skotská národní strana (SNP) by si připsala 30 mandátů. 

Anketa

Je dobře, že máme přímou volbu prezidenta?

hlasovalo: 4805 lidí

Připomenu jen, že Labouristé v loňských volbách získali 411 mandátů. Konzervativci 121 mandátů, Liberálové 72 mandátů, SNP 9 mandátů a Reformní strana pouhých 5 mandátů. Prostě, Labouristé musí věnovat velkou pozornost analýze své dosavadní zahraniční a vnitřní politiky, protože tak katastrofální pokles volebních preferencí během jednoho roku nemá pamětníka. 

Pokud jde o Francii, prezidentské volby by nyní s naprostým přehledem vyhrála M. Le Penová, která ovšem byla kontroverzním rozhodnutím soudu vyoutována z politické soutěže. 

Pokud by se uskutečnily prezidentské volby ve Francii nyní, zvítězila by Le Penová rozdílem nejméně 15 % hlasů, a to vlastně proti jakémukoliv protikandidátovi. Lze jen odhadovat také to, že se posiluje politická pozice s ní spjaté politické strany, tedy Národního sdružení. 

Pokud dojde ve Francii na podzim k předčasným parlamentním volbám, lze důvodně očekávat vynikající volební úspěch strany M. Le Penové. Za určitých, extrémních okolností to může být i většina mandátů získaná v novém Národním shromáždění. To by znamenalo hlubokou politickou krizi této, jedné ze dvou klíčových zemí EU, která by mohla dokonce vyústit v odchod prezidenta Macrona z funkce...

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Nemůžeme ve jménu boje proti zlu stvořit ještě větší zlo

14:04 Fiala (SPD): Nemůžeme ve jménu boje proti zlu stvořit ještě větší zlo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k požadavku Evropské komise šmírovat soukromou komuni…