Náklady celého tohoto dobrodružství. Singerova vedení ČNB, ve kterém ale pokračovalo i vedení Rusnokovo, zatím nebyly plně vyčísleny. Zdá se, že se bude jednat o „pouhopouhé“ dva biliony korun. To je samozřejmě nehorázná suma a nehorázné jsou i výsledky těchto intervencí…
Díky vládě B. Sobotky došlo k hospodářskému oživení. Na tom ČNB svým rozhodnutím nemá žádnou zásluhu, anebo jen zásluhu titěrnou. Pokud by ČNB k tomuto zcela neprofesionálnímu rozhodnutí nepřistoupila, pravděpodobně by se kurz koruny a eura nyní pohyboval někde kolem 23–24 korun za euro, a to by bylo zajímavé jak pro běžné občany, tak pro zpracovatelské podniky dovážející suroviny ze zahraničí, protože ty by dovážely suroviny o více než 10–15% levněji než nyní.
Měnové intervence na umělé udržení kurzu české koruny mely ve svých důsledcích také neblahý vliv na vývoj, respektive stagnaci mezd ve zpracovatelském průmyslu. Ale nejvíce negativní vliv intervencí byl podle mého v tom, že český průmysl a české hospodářství obecně musí dovážet nejmodernější technologie ze zahraničí o 10–15 % dráže, nežli by to mu bylo, neexistovaly-li by měnové intervence ČNB. Řekněme si otevřeně, že intervence ČNB zabránily technologické revoluci a rychlé robotizaci českého průmyslu.
Ve všech aspektech krom nemnoha je rozhodnutí o zavedení intervencí ČNB třeba hodnotit jako negativní, a ty zhruba dva biliony korun, které za toto opatření až do dneška ČNB vyházela, je třeba k tomu negativnímu připočítat…
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV