Jeho podstatou je výměna praktických zkušeností a odborného know-how mezi oběma zákonodárnými sbory v oblastech jako energetická efektivita či kybernetická a objektová bezpečnost. Ta už přinesla první výsledky.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová a předseda izraelského Knesetu Amir Ohana podepsali vůbec první Memorandum o porozumění a česko-izraelské meziparlamentní spolupráci.
„V jádru obou našich demokratických systémů je volený parlament. Memorandum o jejich spolupráci představuje významný historický milník. Navazuje na naše dosavadní nadstandardní kontakty a motivuje k ještě intenzivnější výměně informací, odborných znalostí a osvědčených postupů. Především v oblastech jako fyzická i kybernetická bezpečnost je správné učit se od těch nejlepších v oboru. My naopak můžeme nabídnout např. naše zkušenosti a znalosti s energeticky efektivním fungováním budov či vztahy s veřejností,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová. Ta právě v těchto dnech vede sněmovní delegaci doprovázenou podnikatelskou misí na své oficiální návštěvě státu Izrael.
Důležitou součástí Memoranda jsou také bilaterální parlamentní skupiny přátel, které hrají podpůrnou roli v posilování dialogu mezi zákonodárci obou zemí. Tyto skupiny si budou vyměňovat poslanecké a administrativní delegace s cílem se seznámit se strukturou a složením svých výborů a oddělení a vzájemně se poučit ze svých zkušeností. Pravidelná spolupráce v mezinárodních parlamentních fórech pak dále posílí význam této dohody.
Podepsání memoranda obou parlamentů v Izraeli přineslo již konkrétní výsledek. Tím bylo setkání vedoucího Kanceláře Poslanecké sněmovny Martina Plíška se svým protějškem, se kterým si vyměnil konkrétní poznatky o bezpečnosti a fungování parlamentních kanceláří. Oba budou udržovat kontakt také v budoucnu, aby byla zajištěna kontinuita spolupráce a efektivní výměna informací.
"Poslanecká sněmovna je považována za klíčový objekt z hlediska obrany a bezpečnosti státu. V posledních letech se bezpečnost tohoto objektu a jeho technické zabezpečení, včetně moderních technologií a kybernetické bezpečnosti, staly prioritou. Velmi vítám spolupráci s izraelským parlamentem, který má v oblastech fyzické bezpečnosti a kybernetické ochrany již velmi významné zkušenosti," dodal k tomuto setkání vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV