„Již dlouho říkáme, že současná koronavirová krize může ohrozit volební právo řady lidí, kteří budou v době voleb v karanténě. Tento problém se snažíme řešit, proto jsme již začátkem června navrhovali předřazení a rychlé projednání zákona o korespondenční volbě, který by umožnil hlasovat na dálku. Tento zákon však vládní poslanci odmítli projednat, proto by nyní měl stát zajistit bezpečný způsob hlasování pro všechny, kdo nebudou moci přijít do volební místnosti,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Poslanci v dopise uvádějí, že za klíčovou pokládají úlohu hlavního hygienika, jenž by měl ve spolupráci s ministerstvem vnitra připravit metodický pokyn pro umožnění výkonu volebního práva i občanům v karanténě. Za jednu z cest považují využití speciálních mobilních hlasovacích uren za dodržení přísných hygienických podmínek. Takové hlasování by mohly realizovat speciální týmy využívající ochranné pomůcky a dezinfekci, zajišťující vysoký standard ochrany.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV