V dopise upozorňují, že ukončení činnosti tohoto média by znamenalo vítězství autoritářských režimů a oslabení svobody slova ve světě. Apelují proto na členy Kongresu, aby se zasadili o pokračování podpory nezávislého zpravodajství ve světě. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová spolu s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem v dopise předsedovi Sněmovny reprezentantů Miku Johnsonovi a úřadujícímu šéfovi Senátu Chucku Grassleymu apelovali na zachování stabilního a předvídatelného financování provozu Rádia Svobodná Evropa.
„Jsme si plně vědomi úsilí americké administrativy o snížení federálního deficitu a podporu fiskální odpovědnosti. Právě v tomto kontextu však musíme zvážit i širší a dlouhodobé důsledky tohoto rozhodnutí. Ukončení činnosti Rádia Svobodná Evropa by totiž ve skutečnosti znamenalo významné vítězství autoritářských režimů v Evropě, Asii i jinde – zvrácení desetiletí trvajícího pokroku směrem ke svobodě projevu a otevřené společnosti,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
„Americkým zákonodárcům jsme nabídli součinnost a jsme připraveni se aktivně zapojit do dalšího dialogu, který by mohl vést k zachování Rádia Svobodná Evropa. Nesmíme zapomínat na to, že jeho zpravodajství neslouží pouze publiku v místě působení, je také zdrojem ověřených a důvěryhodných informací pro zbytek světa. Konec Rádia Svobodná Evropa by tak ve svém důsledku byla ztráta pro všechny, kterým není lhostejná ochrana lidských práv a svobod,“ okomentoval dopis předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV