CO OPRAVDU STOJÍ ZA DRAHOTOU V ČESKU?
Naše země získává další prvenství – tentokrát však bohužel v růstu cen. V ČR totiž byla v lednu dle Eurostatu meziměsíční inflace suverénně nejvyšší: 6,6 %.
Hlavně u potravin je zdražování vidět – a právě v tom je Česko jasný outsider. Zatímco ve zbytku světa totiž podle světového indexu ceny potravin klesají, u nás se masivně zdražuje.
Čím je Česko tak speciální? Důležitý díl skládačky můžeme nalézt v omezení hospodářské soutěže v potravinářství a na něj navázaných obchodních řetězcích. Bez reálné konkurence si totiž můžou prodejci účtovat tučné marže, které by jinak v nepokřiveném tržním prostředí rozhodně neobstály.
V Česku například jsou řetězce Lidl, Kaufland, Billu a Penny v rukou jen dvou vlastníků, a to přitom kontrolují až 70 % maloobchodního trhu s potravinami. Konkurence navíc selhává i u výrobců – segment, který je u nás podle ekonomky a bývalé zástupkyně ČR při Světové bance, Jany Matesové, „extrémně koncentrovaný“.
Výsledek? Obchodní řetězce i zpracovatelé mají velkou sílu cenovou hladinu potravin určovat. A jelikož ‚jíst musí každý‘, cenovky stoupají výš a výš. Jak poznamenává Matesová, „stát musí hlídat, aby se tohle zneužívání tržní síly nestalo.“ A u nás se to – bohužel za tiché účasti státu – děje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV