Pro dřívější odklon od uhlí v roce 2033 jsou ve vládě ministři za ČSSD. I tento rok je ale podle Peksy a dalších Pirátů moc pozdě. „Abychom dodrželi závazky v rámci Zelené dohody, musíme do roku 2030 snížit naše emise minimálně o 55 % a dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Pokud budeme konec spalování uhlí stále odkládat, těžko tyhle závazky splníme,“ upozorňuje Peksa, který v Evropském parlamentu působí ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku.
Materiál teď půjde do připomínkového řízení. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka vláda není pod časovým tlakem. S tím ale Peksa nesouhlasí.
„Do české ekonomiky potečou v příštích několika letech desítky miliard korun z evropského rozpočtu, a to právě na transformaci regionů, které jsou nejvíce zasaženy odchodem od uhelného a silně znečišťujícího průmyslu. Čím dřív s uhlím skončíme, tím dříve můžeme začít s obnovou krajiny zničené těžbou a přechodem k udržitelnějšímu průmyslu. Pokud ale budeme s odchodem od uhlí otálet, na finanční injekce z Unie můžeme zapomenout,“ komentuje europoslanec.
Evropská unie totiž poskytne finanční podporu a technickou pomoc těm, kteří se k přechodu na udržitelnou ekonomiku odhodlají. Jde o tzv. mechanismus pro spravedlivou transformaci. Ten má v období 2021–2027 přispět v přepočtu nejméně 2,6 bilionu korun v nejvíce postižených regionech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV