Česká republika nyní díky EU umožní rozvoj tzv. komunitní energetiky. Vyplývá to z evropské legislativy, která se v současné době převádí do českých zákonů. Cílem je především odbourat zbytečnou byrokracii.
Lidé totiž mohou energii nejen spotřebovávat, ale také ji vyrábět a sdílet s okolím. Právě v tom podle expertů spočívá budoucnost evropské energetiky. Typickým příkladem energetické komunity je sdružení lidí v jedné obci či městské části, kteří spolupracují při výrobě, distribuci, skladování a dodávání energie z obnovitelných zdrojů.
Do výroby energie by se mohla do roku 2050 zapojit polovina obyvatel EU. Pokud by se tak skutečně stalo, uspokojilo by to až 45 procent poptávky v EU.
Komunitní energetika přinést hned několik výhod – levnější energii, konec závislosti na dodávkách energie od velkých společností a přispěje také k řešení klimatické krize a snižování emisí skleníkových plynů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV