Představte si, že žijete v zemi, kde nemáte rovná práva jako zbytek populace. Stát vám zakazuje svobodně se rozhodovat o vlastním těle, znemožňuje vám manželský vztah s vaším partnerem nebo partnerkou a nebo vám odmítá poskytnout žádost o azyl, když prcháte před válkou. Šílená představa? Bohužel, v Evropě je to pro stovky tisíc lidí realita každodenního života.
Ačkoliv je EU založená na hodnotách jako ochrana lidských práv, jejich rozsah se mezi členskými státy znatelně liší. Zatímco se třeba Německo nachází ve světovém indexu základních práv od WJP na 6. místě ze 139, takové Bulharsko se nachází až na 57. pozici – daleko za zeměmi, jako je Peru nebo Gruzie. Systematické pošlapávání lidských práv se ale v Evropě dlouhodobě odehrává především v Maďarsku a Polsku.
A tak bohužel vidíme, že i dnes se nacházíme v situaci, kdy se přímo vlády některých členských států EU snaží zničit právní stát a s ním potopit i lidská práva svých vlastních občanů a menšin. Kdy jindy než teď, když se Evropa nachází v tak trpké situaci, jako je válka na Ukrajině, musíme zajistit, že budou lidská práva všech evropských občanů plně respektovaná. V opačném případě si rovnou můžeme podat ruku s Putinovým Ruskem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV