Pilný (ANO): Měli bychom lépe poznat potřeby jednotlivých skupin občanů

12.12.2019 15:05 | Zprávy

Tvořím Chrudim – první rok participativního rozpočtu začíná!

Pilný (ANO): Měli bychom lépe poznat potřeby jednotlivých skupin občanů
Foto: anobudelip.cz
Popisek: ANO

Participativní rozpočet je proces, ve kterém místní občané rozhodují, kam bude část veřejného rozpočtu investována. Každý rok tak mají možnost navrhovat projekty pro zlepšení kvality života ve městě, účastní se společných diskuzí a svým hlasem rozhodují o projektech, které se budou realizovat.

Zastupitelé Chrudimi na svém jednání v pondělí 9. prosince schválili vyčlenění částky 1 mil. korun v rozpočtu na rok 2021, a to na položku participativního rozpočtu.

Město Chrudim má v tuto chvíli schválena pravidla participativního rozpočtu pro rok 2020. Návrhy z kategorie malých projektů mohou být v maximální výši 500 tisíc korun včetně DPH, projekty musí mít lokální charakter a musí být realizovány na pozemcích nebo majetku ve vlastnictví města. Návrhy na úpravy by měly vést ke zlepšení stávajícího stavu a jejich realizace musí být v kompetenci města Chrudim.

„Jedná se o zkušební ročník, pravidla jsme přizpůsobili našemu městu na míru,“ říká místostarosta Pavel Štěpánek a vysvětluje: „Pravidla aktuálně zahrnují pouze tzv. tvrdé projekty, ale do budoucna nevylučujeme ani možnost zařazení měkkých projektů, týkajících se například kultury, vzdělávání nebo sociálních služeb. Předpokládám také, že částka vyhrazená pro participaci do dalších let znatelně poroste.“

Návrh projektu financovaného z tohoto rozpočtu bude moci podat fyzická osoba starší 15 let s trvalým pobytem v Chrudimi, která přijetí návrhu podpoří předložením archu s podpisy alespoň 15 podporovatelů projektu. Prezentace návrhů, které projdou hodnocením, se uskuteční formou veřejných setkání, poté dojde k veřejnému hlasování. To bude možné pouze elektronicky prostřednictvím Mobilního rozhlasu a zúčastnit se ho mohou jenom občané, kteří žijí nebo pracují na území města.

„Díky aplikaci Mobilního rozhlasu budeme moci využít k vyhodnocení identifikátory, které nám určí třeba vzdělání, věk či pohlaví respondentů. To nám pomůže poznat oblasti zájmu cílových skupin a pracovat s nimi,“ doplňuje Šárka Trunečková, koordinátorka Zdravého města a MA 21, která je členkou pracovní skupiny pro přípravu a realizaci participativního rozpočtu. Ostatně ze zkušeností dalších Zdravých měst pracovní skupina vycházela.

V průběhu hlasování bude umožněno také tzv. hlasování za asistence, a to na Turistickém informačním centru, v městské knihovně, Centru sociálních služeb a pomoci a klientském centru městského úřadu. Do realizace budou postupně zařazeny projekty s nejvyšším počtem hlasů.

„Jsem rád, že se Chrudim vydala cestou větší otevřenosti a zapojení obyvatel do života města. Měli bychom tak lépe poznat potřeby jednotlivých skupin občanů a podle toho efektivně využívat městské finance,“ podotýká starosta František Pilný a uzavírá: „Patří to do většího balíku opatření, která se naše koalice zavázala provést k lepší správě města. Každá utracená koruna musí být utracena účelně a pro co největší počet občanů, pro mě osobně je to jedna z nejpodstatnějších věcí ve vedení města.“

Informační kampaň k participativnímu rozpočtu bude zahájena v lednu, vyhlášení prvního ročníku pak proběhne v březnu 2020.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (Levice): Energetici by si raději rozkousali zádele než prodávali levněji

22:14 Prokop (Levice): Energetici by si raději rozkousali zádele než prodávali levněji

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k fénům na maření přebytečné energie, které plánují s…