„Zveřejňování seznamu faktur je celkem velký krok kupředu v transparenci a přitom je to velmi jednoduchá záležitost. Stačí párkrát kliknout myší a pak jen vymazat osobní údaje, které ale v informačním systému v naprosté většině případů uvedené nebývají. Magistrát generuje zhruba 13 000 faktur ročně. S jejich zveřejněním by kdokoliv mohl například jednoduše zjistit, kolik celkem peněz od města dostaly kontroverzní firmy v pozdní éře Pavla Béma,“ shrnuje Adam Zábranský.
Pro návrh Pirátů hlasovala kromě pirátského navrhovatele jen zastupitelka za Trojkoalici Petra Kolínská. Ostatní přítomní členové výboru, tedy Irena Ropková z ČSSD a Libor Hadrava, Vladislava Veselá a Jarmila Bendová z ANO, se hlasování zdrželi (což de fakto znamená hlas proti).
Zastupitelé nesdělili argumenty, proč faktury nezveřejňovat
„Za chvíli budeme mít rok a půl od voleb a za tu dobu bylo zavedeno jen několik málo protikorupčních opatření. Tím, že ANO a ČSSD odmítly podpořit náš návrh, jednoznačně ukázaly, že o transparenci umí pouze mluvit. Přitom jejich zastupitelé ani nesdělili žádné argumenty, proč faktury nezveřejňovat.“
Seznamy faktur již zveřejňují například Ministerstvo financí či městské části Praha 5 a Praha 6. Praha má ke zveřejňování otevřených dat určený server opendata.praha.eu, o jehož vznik se zasadil zastupitel za Piráty Ondřej Profant. Ten již v říjnu minulého roku vyzval pražskou náměstkyni pro finance Evu Kislingerovou (ANO), aby zveřejňování faktur zařídila, a to včetně podrobného návodu. Náměstkyně ale nic neudělala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV