Piráti: Europarlament schválil důkladnější kontrolu peněz z mimořádného unijního příspěvku

11.02.2021 12:45 | Zprávy

Miliardy korun do digitalizace a také lepší kontrola nakládání s penězi na překonání ekonomické krize, způsobené koronavirem. To ve zkratce schválil Evropský parlament. I díky tlaku pirátských europoslanců se podařilo zajistit dobré podmínky pro čerpání až 182 miliard korun z unijního Fondu obnovy. Teď už záleží na české vládě, jak smysluplně peníze skrz Národní plán obnovy vynaloží.

Piráti:  Europarlament schválil důkladnější kontrolu peněz z mimořádného unijního příspěvku
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Piráti podpořili návrh, díky kterému bude více transparentní, kam evropské peníze poputují. „V Evropském parlamentu se nám nakonec povedlo zavést aspoň základní pravidla transparence, povinné minimální investice do digitalizace a pravidelnou kontrolu jak program pokračuje a jestli jsou peníze vynakládány efektivně. V povinné transparenci je pak hlavně na úrovni členských států stále dost mezer, ale tento investiční plán je svými pravidly určitě posun vpřed,“ říká europoslanec Mikuláš Peksa.

Nová pravidla počítají i s větší kontrolou ze strany Evropského parlamentu. Každé dva měsíce budou moci europoslanci posílat své podněty Evropské komisi, která je bude muset vzít v potaz. Po roce a půl fungování instrumentu pak úřady přezkoumají, jak efektivně jsou peníze vynakládány.

Dalším velkým úspěchem je vyčlenění minimálně 20 % peněz na digitalizaci. Pirátským europoslancům se navíc do zprávy podařilo prosadit, že digitální přerod bude v celé Evropské unii provázet ochrana osobních údajů a podpora tzv. Open Source řešení. „Od založení Pirátské strany usilujeme o vzdělanou, svobodnou a digitálně propojenou společnost. Minimálně pětina peněz z fondu obnovy může tomuto výrazně pomoci, pokud je česká vláda investuje rozumně,“ uvádí místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Přesné zacílení investic teď záleží na Národním plánu obnovy, který má v rukou každý ze členských států. Piráti už loni v prosinci nabídli vládě pomocnou ruku a zaslali premiérovi Andreji Babišovi vlastní návrh, do jakých oblastí je potřeba investovat. „Je to modernizace ekonomiky, rozvoj pedagogických pracovníků a modernizace školství, ochrana vody a krajiny, transparentní IT systémy, zateplování budov, vysokorychlostní železnice, elektromobilita, kyberbezpečnost nebo rekvalifikace pracovníků. Tyto požadavky i nabídka stále platí. Je potřeba, aby vláda Národní plán obnovy konzultovala nejen s Parlamentem, ale také se zástupci nevládních organizací, samospráv, soukromého sektoru a dalšími dotčenými subjekty,“ dodává místopředseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti, František Kopřiva.

Celý otevřený dopis vládě najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (Levice): Energetici by si raději rozkousali zádele než prodávali levněji

22:14 Prokop (Levice): Energetici by si raději rozkousali zádele než prodávali levněji

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k fénům na maření přebytečné energie, které plánují s…