Ta přitom hraje zásadní roli v trasování nakažených i systému chytré karantény. Piráti navrhují bonifikační systém, který by více motivoval potenciální uživatele si tuto aplikaci nainstalovat do mobilních telefonů.
Poslanec Petr Třešňák uvedl, že počet uživatelů trasovací aplikace je výrazně nižší než v zemích, kde podobné systémy již fungují: „V sousedním Německu používá ekvivalent eRoušky 15 milionů uživatelů, tedy zhruba 18 % občanů, v Singapur je to téměř 50 % občanů. K většímu zájmu o aplikaci lze využít například slev na nákup ochranných pomůcek a léků, slev na vstupenky na akce nebo slev na jízdné, kde by kompenzace hradil stát.“
Protože od začátku měsíce září platí nová mimořádná opatření, obrátili se Piráti na ministra Vojtěcha i ohledně informování veřejnosti o nově zaváděných omezeních. Místopředsedkyně zdravotního výboru Olga Richterová se již na začátku července dotazovala na scénář krizové komunikace a strategii. Po zmatcích, které vláda na konci srpna do nařízení vnesla v komunikaci k občanům (mj. i po zasedání vládní Rady pro zdravotní rizika, jejíž hlavou je předseda vlády), se Richterová k těmto problémům vrací: „Vláda dosud jednoznačně nesdělila, která osoba, kdy a s jakým časovým horizontem má veřejně oznamovat přijímaná opatření a omezení. Zároveň chceme jasně uvedená zdůvodnění. Konkrétně se naše otázka po zdůvodnění nyní týká například astmatiků, kteří nejsou vyňati z povinnosti nosit roušky, ačkoliv jim to může přinést zdravotní komplikace.“
Otevřený dopis v otázce bonifikace uživatelů systému eRouška:
Otevřený dopis v otázce komunikační strategie:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV