Ti totiž v roce 2013 bez výběrového řízení instalovali do funkce stávajícího ředitele nemocnice Roberta Zelenáka, který byl nyní zadržen v souvislosti s podezřením na převzetí pěti milionového úplatku. Stejní aktéři také připravovali skrytou privatizaci této nemocnice za podmínek nevýhodných pro město, které se s pomocí Pirátů podařilo zabránit.
Za vedení stávajícího ředitele Roberta Zelenáka Nemocnice na Františku od roku 2013 snížila počet lůžek, propustila část zdravotníků a nezveřejňovala výroční zprávy. Úhradové vyhlášky pro rok 2015 a další byly po letech krizových restrikcí pro nemocnice vyloženě prorůstové, ale přesto se ztráty nemocnice prohlubovaly. V roce 2016 tvořila provozní dotace nemocnice z magistrátu a městské části 50 mil Kč, tedy celkem 16,5 % příjmů. Tyto nepříznivé ekonomické výsledky pak byly hlavním argumentem pro vyhlášení koncesního řízení, směřujícího ke skryté privatizaci Nemocnice Na Františku.
David Bodeček z Pirátské strany na Praze 1 k tomu říká: “Nemocnice uměle hospodaří draze a vytváří se ztráta. Magistrát doplácí ročně na provoz nemocnice zhruba 5 miliónů korun, což tady shodou okolností odpovídá výši vyšetřovaného úplatku. Podobně bylo na Praze 1 vyvedeno v rozporu se zákonem 27 milionů Kč nábytkářské firmě místní funkcionářky ČSSD, na což už Piráti podali trestní oznámení.”
MUDr. Zdeněk Hřib, garant Pirátů pro oblast zdravotnictví a kandidát Pirátů na primátora Prahy k tomu dodává: “Potvrdilo se tak to, co jsme říkali od počátku. Ekonomické problémy nemocnice jsou dány především jejím nekompetentním vedením. Ředitel Robert Zelenák měl být už dávno odvolán a jeho nástupce měl být nalezen v otevřeném výběrovém řízení”.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV