Soudní dvůr Evropské unie totiž kvůli rozporu s evropským právem zrušil směrnici, jež byla do českého právního řádu implementována právě novelizací z roku 2012. Soudní dvůr prohlásil, že shromažďování metadat o všech uživatelích bez ohledu na to, jestli jsou podezřelí z protiprávního jednání, představuje nepřiměřený zásah do jejich soukromí. Z toho vyplývá, že zákon, který toto plošné shromažďování nařizuje, je neaplikovatelný, protože mezinárodní právo má přednost před tím vnitrostátním.
Pirátská strana již zaslala výzvu vládě České republiky, aby předložila Ústavnímu soudu návrh na zrušení dotčených předpisů, jak jí to ukládá § 118 odst. 1 zákona o Ústavním soudu. Tímto vyzýváme všechny poskytovatele připojení, aby nečekali na rozhodnutí Ústavního soudu a údaje přestali uchovávat již nyní, a stejně tak aby přestávali policejním orgánům již shromážděné údaje poskytovat. Jestli tak neučiní, budou se dopouštět nepřiměřeného zásahu do soukromí svých uživatelů. Soudy by stejně údaje neměli přijímat jako důkaz, protože byly získány protiústavní cestou.
„Soudní dvůr Evropské unie uznal to, co říkáme už od počátku - plošné šmírování všech lidí, kteří používají mobilní telefony a internet, je nepřípustné. Teď je opět na Evropském parlamentu a na našem Parlamentu, aby stanovily rozumnější pravidla pro uchovávání údajů o uživatelích, například až na základě rozhodnutí soudu. Do té doby poskytovatelé připojení nebudou mít důvod, proč údaje uchovávat,“ říká k tomu garant Pirátů pro oblast soukromí Michael Polák.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Česká pirátská strana