Zákon přispěje k zadržování vody a celkovému zlepšení stavu městské zeleně a klimatu ve městech. Zahrádky také podporují samozásobitelství, jehož význam v době ekonomické krize roste. Podle Pirátů znamená zákon pro zahrádkáře především zanesení právní jistoty a ochrany, zejména před tlakem developerů vůči zahrádkářským osadám.
„Zvlášť teď v době pandemie je zahrádka jakousi oázou klidu a bezpečnou zónou. Nesmi´me pak zapomi´nat na prˇi´nosy, jezˇ pro zahra´dka´rˇe znamena´ mozˇnost samoza´sobit se na zahra´dce potravinami. V krajním případě jde o schopnost zahra´dky zcela v tomto ohledu nahradit trh. Zahra´dkářské osady jsou soucˇa´sti´ syste´mu meˇstske´ zeleneˇ, pomáhají tak ve městě zadržovat vodu a ochlazovat okolí v parných letních dnech. Zejména v současné době, kdy se v létě obvykle potýkáme s vlnami sucha je třeba i tuto zeleň chránit,“ uvedl Jan Pošvář, který podobu zahrádkářského zákonu průběžně konzultoval s Českým zahrádkářským svazem. „Konečně se nám povedlo schválit zákon, který je na západě již desítky let standardem. Zahrádkáři neměli doposud žádné jistoty, žádné právní ukotvení jejich činnosti a s tím i nějakou související ochranu „na míru“. Přitom zahrádkaření je významná činnost, která má pozitivní dopady na celou společnost,“ dodal Pošvář.
Schválení zahrádkářského zákona je pro Piráty významným krokem k ochraně zahrádkářských osad před tlakem developerů, což byl jeden z programových bodů, se kterými Piráti vstoupili v roce 2017 do Sněmovny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV