Stromy a zeleň jsou totiž nejúčinnější bojovníci proti horku. V době veder zvlhčují a ochlazují vzduch a na rozdíl od umělé klimatizace nemají stromy žádné negativní vedlejší účinky, jako jsou prudké přechody mezi teplotami, suchý a nepřirozeně proudící vzduch atd. A jako bonus jsou stromy energeticky soběstačné.
Protože nechceme, aby stromů dále ubývalo, prosazujeme, aby kácení stromů, které je občas bohužel nezbytné, vždy kompenzovala adekvátní náhradní výsadba spolu se zajištěním péče o mladé dřeviny. Současná legislativa umožňuje silnou ochranu dřevin, úředníci si ale často vykládají zákon po svém. Kvalitní náhradní výsadba je nedostatečně využívaný nástroj, a tak stromy ve městě mizí. Pokud je náhradní výsadba předepsána, jsou často vysazovány podivné okrasné stromky, které ani v dospělosti nedosáhnou velké a bohaté koruny. Bohužel často dochází k odumření nových stromů z důvodů nedostatečné péče po výsadbě a finance vložené do výsadby dřevin přijdou na zmar. Požadujeme důslednější kontrolu a lepší péči o nové stromy.
Při plánování a revitalizací veřejných prostorů je, kromě zeleně, nutné zapojit také vodní prvky. Do parků, oddychových zón a ostatních veřejných prostor je třeba instalovat pítka, v rekreační zeleni upravit vodní plochy, které lze napájet pomocí dešťové vody, ale hlavně z pramenů. Prameny jsou v zastavěném území v současné době vnímané jako škodná, většinou jsou sváděny do kanalizace. To je jednoduše plýtvání. Piráti hledají a prosazují taková řešení, která jsou šetrná k lidem, přírodnímu prostředí i z pohledu finančních nákladů. Využívání přírodních zdrojů vody je jedno z opatření tohoto typu.
Rozpálené město významně ohrožuje naše zdraví. Přehřátí a nedostatek stínu v zeleni pod stromy způsobuje infarkty, mrtvice, potíže s dýcháním a kolabování z horka. Velmi ohroženou skupinou jsou starší občané nebo lidé nemocní, ale také malé děti v letním horku v kombinaci se smogem velmi trpí.
„Chceme města, kde se dobře žije, a k tomu patří i rekreační funkce měst. Je hodně obyvatel velkých měst, kteří před vedrem nemohou utéct mimo město do přírody, pro ně jsou zeleň a dostupné parky jediná možnost rekreace a odpočinku,“ říká Dana Balcarová, garantka Pirátského programu v oblasti životního prostředí a zastupitelka na Praze 9.
„Jak Ministerstvo životního prostředí tak například Hl. město Praha zpracovávají řadu strategií, koncepcí a politik, jejich prosazování se však pod různými tlaky rozpouští. Nedůslednost s jakou se kompetentní orgány realizaci konkrétních opatření proti letnímu horku věnují, je trestuhodná,“ uzavírá Balcarová.
Piráti mají připravené konkrétní kroky proti horku ve městech – Pusťte nás na ně
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV