Realizované projekty se mohou přihlásit do 31. března 2023 na webu adapterrawards.cz. Již čtvrtým rokem soutěž uděluje ocenění také nejlepšímu pražskému projektu. V minulosti hlavní město v soutěži reprezentovaly a cenu získaly projekty šetrného zemědělství v Dolních Počernicích a Cholupicích či obnova Čelakovského sadů v blízkosti Národního muzea.
„Máme zásobník adaptačních projektů, ve kterém evidujeme několik stovek připravovaných či realizovaných záměrů podporujících obnovu i tvorbu nových zelených prostranství a vodních ploch. Na sklonku loňského roku například hlavní město dokončilo nový velký rybník na Letné, ke kterému letos přibudou dvě nové fontány, upraveno bylo i několik menších vodních ploch – rybník Prasečák v Řepích, Prosecký rybník, rybník v Chabrech a retenční nádrž Údolní v Braníku. Těším se na další inspirativní projekty, které zlepší život v naší metropoli,“ říká Jana Plamínková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí.
„Nový ročník soutěže jsme odstartovali v den, kdy se po celém světě připomíná důležitost ochrany mokřadů. Ty jsou významnými prvky v krajině, protože pomáhají zadržovat vodu, vytvářet její zásoby pro období sucha i zmírňovat důsledky přívalových srážek. Navíc poskytují domov mnoha vzácným druhům rostlin a živočichů,“ uvádí koordinátorka soutěže Adapterra Awards Andrea Křivánková z Nadace Partnerství.
Dodává, že vydařeným zástupcem mokřadů na území Prahy je například krajinný park Lítožnice, který se v soutěži objevil před dvěma lety. Díky investici pražského magistrátu se zde obnovil přirozeně meandrující potok a spolu s ním i podmáčené louky a tůně. Soustava větších a menších tůní zde nyní zabírá plochu bezmála 6 tisíc metrů čtverečních. Jedna z nich navíc poskytuje díky kolmé stěně vhodné prostředí pro ledňáčky.
Soutěž Adapterra Awards se dělí do čtyř kategorií. První z nich je Volná krajina, kam se kromě mokřadů a tůní mohou řadit také projekty obnovy mezí, alejí, polních cest, květnatých luk, sadů či zpřírodnění vodních toků. Do kategorie Zastavěná území patří proměny a ozelenění veřejných prostranství, udržitelné obytné čtvrti či projekty zaměřené na zachytávání dešťové vody ve městech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV