Plamínková (STAN): Pražské Karlovo náměstí se konečně dočká revitalizace

13.06.2017 18:12 | Zprávy

Rada hl. m. Prahy dnes schválila, že se nová podoba parku na Karlově náměstí bude hledat v rámci formy řízení se soutěžním dialogem. Jde o interaktivní spolupráci města s architekty, která zajistí průběžnou dohodu na podobě návrhu za účasti významných zainteresovaných stran. Vyhlásí jej Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha).

Plamínková (STAN): Pražské Karlovo náměstí se konečně dočká revitalizace
Foto: STAN
Popisek: Jana Plamínková

„Park na Karlově náměstí je dlouhodobě zanedbávaným veřejným prostranstvím Prahy. Po letech stagnace očekáváme, že z procesu vzejde prvotřídní architektonicko-krajinářský návrh, který tomuto celoměstsky významnému náměstí navrátí podobu atraktivního veřejného prostoru s citlivým přístupem k zachování jeho historických hodnot,“ říká Jana Plamínková, radní hlavního města Prahy.

Celé řízení bude mezinárodní, očekává se proto široká účast architektonicko-krajinářských týmů nejen z ČR, ale z celé Evropy. Ze všech přihlášených týmů, které splní základní kvalifikační předpoklady, vybere na začátku procesu odborná komise pět týmů, které se společně zúčastní několika workshopů za účasti všech zainteresovaných stran. Mezi ty patří městská Praha 2, IPR Praha, Národní památkový ústav, ale také například Všeobecná fakultní nemocnice a další stakeholdeři. Ve vzájemných diskusích bude postupně upřesňováno zadání návrhu tak, aby došlo ke všeobecné shodě.

„Pokusů o revitalizaci Karlova náměstí proběhlo již několik - například ideová soutěž v roce 2008. Žádný z postupů se zatím ale nepodařilo dokončit, protože jednotlivé instituce nedošly ke konsenzu o podobě návrhu. Ukázalo se, že k revitalizaci Karlova náměstí je třeba přistupovat jinak,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Výhodou soutěžního dialogu je zejména to, že všichni aktéři jsou součástí vývoje návrhu již od počátku. Vybrané týmy po úvodních diskusích začnou zpracovávat architektonicko-krajinářské návrhy, které budou v různých úrovních návrhu v několika kolech workshopů podrobeny odborné diskusi. Účastníci tak získají zpětnou vazbu před dopracováním návrhů, které by tak měly splňovat očekávání všech zúčastněných stran. Předpokládaná doba trvání soutěžního dialogu je proto poměrně dlouhá – výsledky by měly být známé za devět měsíců od vyhlášení. Díky tomu však lze očekávat zkrácení procesu pro následné projednávání projektu v dalších fázích.

Vzhledem k tomu, že se dlouhodobě uvažuje i o umístění podzemních garáží pod náměstím, budou se týmy kromě revitalizace parku v koncepční rovině zabývat i potenciálním umístěním podzemního parkování. Cílem návrhu proto bude i názor na případnou aktualizaci návrhu řešení ulic a návrh potenciálního umístění výjezdů a řešení venkovního vzhledu garáží. Tento návrh však nebude nijak ovlivňovat chystanou etapu I - rekonstrukci křižovatek.

Soutěžní dialog nenahrazuje standardní projednávání dokumentace pro územní řízení. To proběhne až v následující fázi. Celková cena rekonstrukce parku je předpokládána v hodnotě 300mil Kč a na projektovou dokumentaci revitalizace parku je vyčleněno 22,5 milionu korun. Zadavatelem tohoto projektu je IPR Praha společně s Odborem strategických investic Magistrátu hl. m. Prahy.

Proměna Karlova náměstí postupně probíhá již delší dobu. Revitalizace parku spadá do II. etapy celkové proměny. I. etapa se týkala úprav obvodové části náměstí. Již v roce 2015 byla zrekonstruována tramvajová trať, chodníky a nástupních ostrůvky. V nejbližší době by měla proběhnout ještě rekonstrukce zbývajících komunikací, přechodů, vodovodů a kanalizace, kterou zajišťuje Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!