Poche (ČSSD): Poplatky, poplatky, poplatky

13.05.2014 12:22 | Zprávy

Je tomu zhruba měsíc, kdy Evropský parlament při svém hlasování schválil zrušení poplatků za roaming. Ve všech členských zemí EU tak bude možné nejpozději do konce roku 2015 telefonovat za sazby běžných domácích tarifů. To je pro všechny Evropany jednoznačně dobrá zpráva. I přesto, že ceny za volání ze zahraničí během posledních let výrazně klesly, nesmyslné znevýhodňování mezinárodních hovorů stále přetrvávalo. Tomu bude nyní konec.

Poche (ČSSD): Poplatky, poplatky, poplatky
Foto: red
Popisek: Miroslav Poche

Ale jsou i  další oblasti, do kterých se stále promítají pomyslné hranice mezi evropskými státy. I zde je na místě debata, zda by nebylo správné přistoupit k obdobné regulaci. Mám na mysli především sektor bankovnictví, který je svými poplatky přímo proslulý. První vlaštovky ale už můžeme vidět i zde. V dubnu tohoto roku europoslanci podpořili zastropování mezibankovních poplatků, které si mezi sebou při každé transakci platební kartou účtují banky. Já se ale domnívám, že snaha o ochranu spotřebitele by se s tímto opatřením neměla zastavit. Nejen ze strany Evropské unie, ale například i České národní banky.

Česká republika je v oblasti bankovních poplatků bohužel smutným šampionem.  Na základě údajů, které zveřejňuje ČNB, se za rok 2013 na bankovních poplatcích celkově vybralo přes 37,035 mld. korun. Pro zajímavost, to je skoro čtyřikrát více, než činí roční rozpočet Ministerstva kultury.

Za do očí bijící, až přímo absurdní, poplatky považuji ty, které si některé banky účtují za příchozí i odchozí zahraniční platby a europlatby. Ty se pohybují i v řádech několika stovek korun za jednu odchozí platbu. V roce 2012 Evropská unie stanovila pravidla pro provádění platebního styku mezi bankou a klientem na území EU. Z hlediska cen za přeshraniční platby v eurech platí, že ceny účtované bankou nesmějí být vyšší než ceny za domácí platby v eurech. Zjednodušeně řešeno, pokud jde o převod do země používající jako národní měnu euro, nesmí banka odesilateli naúčtovat vyšší poplatek než za vnitrostátní platbu. Zdá se, že problém by mohl být vyřešen, pokud si v České republice otevřeme účet v eurech. Bohužel ale většina tuzemských bank na takové převody pohlíží jako na cizoměnové, jelikož naší národní měnou není euro. Proč by ale čeští občané, podnikatelé i společnosti měli být takovýmto způsobem trestáni za to, že v České republice nemáme euro?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miroslav Poche

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Tvrdíte, jak odvádíte ve sněmovně dobrou práci

Ale co přesně jste vlastně za ty roky, co ve sněmovně jste prosadili? A jak chcete naložit s tím, že váš koaliční potenciál je mizivý, takže volit vás je podle mě volit jen poslance do počtu, co stejně nic nezmění. Viz třeba váš návrh na uzákonění referenda. Kolikrát jste ho ve sněmovně třeba v tomt...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svobodní: Evropská komise a členské státy roky posílají miliony organizacím, napojeným na Muslimské bratrstvo

14:07 Svobodní: Evropská komise a členské státy roky posílají miliony organizacím, napojeným na Muslimské bratrstvo

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k evropským dotacím pro islámské organizace