Pošarová (SPD): Budou mít čeští občané na elektřinu?

20.12.2021 12:41 | Zprávy

Zakotvení České republiky v tzv. Jednotném energetickém trhu Evropské unie se ukazuje jako naprosto kontraproduktivní a škodlivé. Čím dříve jej opustíme, tím lépe.

Pošarová (SPD): Budou mít čeští občané na elektřinu?
Foto: archiv MP
Popisek: Marie Pošarová, poslankyně SPD

Nejde jen o emisní povolenky

Na posledním jednání Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny, jehož jsem členkou, jsem se dotázala vládní tajemnice pro evropské záležitosti, paní Mileny Hrdinkové, zda lze od následujícího jednání Evropské rady (summit šéfů států a vlád členských zemí Evropské unie) očekávat politický pokyn k navrácení 350 milionů blokovaných tzv. emisních povolenek zpět na trh.

Tato umělá blokace je mj. jednou z příčin raketového růstu cen energetických komodit v posledních měsících. Reakce paní tajemnice byla velmi rozpačitá.

Oprávněně – jednání Evropské rady tento krok nepřineslo. Navíc zde byla hlasovací většinou okolo Německa a jeho politických satelitů zablokována i možnost, aby byla jaderná energetika zahrnuta mezi tzv. čisté zdroje elektřiny, jejichž závazný povinný objem diktuje Evropské unie členským státům ve své tzv. Zelené dohodě pro Evropu (European Green Deal). Což je samozřejmě špatná zpráva pro Českou republiku.

V posledním roce se ceny emisních povolenek dramaticky a do velké míry uměle, zvýšily. Evropská unie v nich totiž vidí, kromě jiného, významný nástroj pro nevynucenou a ideologicky motivovanou likvidaci uhelných elektráren na území jejích členských států. Představuje to velký problém především pro ty státy, které mají stále vysoký podíl uhelné elektřiny ve svém energetickém mixu a které mají rovněž vysoký podíl průmyslu na tvorbě svého domácího produktu. Což je přesně případ České republiky.

I proto u nás nyní dochází k významnému růstu cen elektřiny - a sekundárně i k růstu cen ostatního zboží a sužeb a ke zhoršení konkurenceschopnosti našeho průmyslu a exportu. Cena elektřiny dle odhadů expertů poroste výhledově ještě dalších deset let, než dojde k možné stabilizaci, takže se máme na co těšit.

Nesmyslná dekarbonizace a nebezpečný tlak na obnovitelné zdroje

Uhelné bloky mají být povětšinou nahrazovány elektrárnami plynovými, což ovšem generuje další problémy. Plynové bloky totiž také produkují emise oxidu uhličitého. Které jsou sice nižší (zhruba poloviční) než u uhlí, ale i tak stále přináší nutnost nákupu významného množství emisních povolenek jejich provozovateli. Se zemním plynem jsou navíc spojené významné emise skleníkových plynů i při jeho těžbě a dopravě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Ing. Marie Pošarová

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klecanda (STAN): Děti se naučí rozpoznávat rizika a chovat se bezpečně v on-line prostředí

12:12 Klecanda (STAN): Děti se naučí rozpoznávat rizika a chovat se bezpečně v on-line prostředí

V letošním školním roce se koná již 11. ročník klání Kraje pro bezpečný internet. Hlavním tématem je…