Pošarová (SPD): Nedostupné bydlení jako zásadní katalyzátor naší současné krize

04.02.2025 14:02 | Komentář

Dostupnost bydlení a prorodinná politika musí být prioritou budoucí české vlády!

Pošarová (SPD): Nedostupné bydlení jako zásadní katalyzátor naší současné krize
Foto: Marie Pošarová
Popisek: Marie Pošarová

Cenová (a mnohde i faktická, prostorová) nedostupnost vlastnického i nájemního bydlení se pomalu stává zásadní determinantou pozitivního ekonomického i sociálního vývoje České republiky.

A je i jedním z hlavních faktorů rekordního a nesmírně nebezpečného propadu porodnosti v posledních dvou letech.

Hlavním viníkem tohoto stavu je bezesporu diletantismus asociální vlády Petra Fialy.

Bydlení je základ

Kdykoli hovořím se studenty, tak slyším, že by v blízké budoucnosti rádi zakládali rodiny a měli děti, ale obávají se toho, že si nedokáží poradit s vysokými nájmy bytů.

To, že by dosáhli na nehorázně drahé hypoteční úvěry je pro většinu z nich nedosažitelným snem.

V Rakousku se naopak staví byty ve velkém - na rozdíl od České republiky. Zatímco v naší zemi se dá počítat roční výstavba nových bytů na pár stovek, v Rakousku je to kolem šedesáti tisíci nových, většinou městských, bytů ročně!

A to hovoříme o období před neslavnou Bartošovou digitalizací stavebního řízení, která vejde do dějin jako „nejúspěšnější“ akce směřující k zastavení bytové výstavby v našich i evropských dějinách.

Přitom bytová výstavba a široce dostupné bydlení jsou hnacími motory každé, nejen naší, ekonomiky. A zejména, a to je ještě podstatnější, jde o klíčové propopulační faktory.

Právě dostupné bydlení je totiž nutnou, ač nikoli jedinou a postačující, podmínkou pro to, aby se mladí lidé nebáli zakládat rodiny a mít děti.

Byt jako luxus a cizinci mezi námi

Nabídka bytů k prodeji nebo k pronájmu v České republice je již delší dobu několikanásobně nižší než poptávka po nich. Což jejich cenu šroubuje do nebetyčných výšin.

Přepočteno na paritu kupní síly měny jsou ceny bytů v Praze (i v dalších velkých českých městech) nyní již nejdražší v Evropě. Dražší než v metropolích typu Barcelony, Paříže či Milána.

Je to velmi smutné prvenství.

Vliv na tuto skutečnost má i to, že zde ve velkém skupují (zejména s investičním účelem jejich dalšího komerčního pronájmu) byty cizinci - a to hlavně ze zemí mimo Evropskou unii - což zvyšuje poptávka po nich a jejich ceny tak ještě více rostou!

Česká politická reprezentace by proti tomu měla razantně zakročit prodej nemovitostí určených k bydlení občanům ze států mimo Evropskou unii buď úplně zakázat, anebo jej zatížit speciální daní (obdoba někdejší daně z převodu nemovitých věcí) - včetně následného výrazného zvýšení daně z nemovitosti pro tyto cizince (v některých evropských státech dosahuje sazba této daně v těchto případech výše až 100 %).

A dále: kdo kontroluje tyto cizince v tom směru, odkud získávají ohromné finanční prostředky na nákup těchto nemovitostí (často jde i v jednotlivých případech o desítky bytů)?

Za všechny prachy

Z uvedených důvodů raketově roste i nájemné. Cena pronájmu průměrného (cca 70 metrového) českého bytu překonala ve všech českých krajských městech na konci loňského roku poprvé hranici 14 tisíc korun měsíčně.

A celostátní průměrná výše nájemného v takto velkém bytě nyní dosahuje  - dle dat poradenské společnosti Deloitte -  průměrně 21 700 korun měsíčně.

Meziroční růst průměrné ceny nájemného o více než 6 procent je rovněž jedním z hlavních faktorů dlouhodobého růstu inflace - a tedy i propadu reálných mezd českých pracujících.

Nájemné průměrného 70 metrového bytu v Praze dosahuje dokonce úrovně 30 000 korun měsíčně, což jsou cca tři čtvrtiny průměrné hrubé mzdy.

Znamená to mj. i to, že čím dál více českých občanů, včetně pracujících s nikoli podprůměrnými příjmy, musí žádat na úřadech práce o sociální dávky, konkrétně o tzv. příspěvek na bydlení, aby měsíční náklady na bydlení (nájemné, energie, voda) dokázali vůbec uhradit, aniž by spadli do dluhové a exekuční pasti anebo skončili na ulici.

To je opravdu tragická vizitka současné vlády: čím dál více pracujících občanů není schopno bez sociálních dávek zaplatit nájemné!

Experti předpokládají, že zdražovaní nájemného bude kvůli totálnímu nedostatku bytů dále  - a ještě výrazněji  - pokračovat.

Souvisí to i s razantním zvyšováním prodejních cen bytů, kde průměrná cena 70 metrového bytu nyní přesahuje sedm milionů korun.

Tyto ceny v souběhu s vysokými sazbami hypotečních úvěrů prakticky znemožňují pořízení vlastního bydlení i rodinám s průměrným příjmem a tzv. střední třídě.

Tento stav je i jedním z hlavních důvodů významného propadu porodnosti v naší zemi.

Dostupné bydlení: povinnost státu

V SPD dlouhodobě říkáme, že je naprosto nezbytné, aby stát převzal hlavní odpovědnost za bytovou politiku a dostupnost bydlení pro české občany. Fialova vláda a Piráti, kteří v ní měli do svého odchodu oblast bydlení ve své kompetenci, v tomto tragicky selhaly.

SPD má připravený systémový projekt půjček na bydlení s garancí státu, plán na zastropování hypotečních úvěrů i program vstupu státu, krajů a obcí na trh s byty, ať už formou bytové výstavby, nákupu či převodu nemovitostí, anebo podpory družstevního bydlení.

Současně je nezbytné odmítnout veškeré regulace Evropské unie,  které bydlení zdražují, jako je například již schválená směrnice o povinné renovaci a zateplování budov anebo připravované emisní povolenky na vytápění bytů a domů.

Pokud bude hnutí SPD součástí příští vlády tak tyto zničující normy a regulace v České republice platit nezačnou.

Naopak podpoříme a fakticky začneme realizovat všechny kroky, opatření a aktivity státu, které nastartují výstavbu cenově dostupných bytů pro české občany!

Článek byl převzat z Profilu Ing. Marie Pošarová

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 5 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Ministr Válek: Proruské hlásné trouby stále geobbelsovsky šíří falešný tweet

19:03 Ministr Válek: Proruské hlásné trouby stále geobbelsovsky šíří falešný tweet

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k falešnému tweetu Miroslavy Němcové.