Jedním z řešení, která se nabízejí, je návrat k tzv. umístěnkám pro absolventy lékařských fakult.
Tento radikální krok by mohl pomoci vrátit stabilitu, dostupnost a kvalitu zdravotní péče do našich nemocnic a ordinací napříč celou republikou.
Týká se to především ordinací praktických lékařů pro děti i dospělé a zubních lékařů. Zde je situace naprosto katastrofální, svého praktika či zubaře nemají stovky tisíc občanů včetně dětí. A každoročně další stovky těchto lékařů uzavírají své praxe a odcházejí do důchodu.
Polovina dětských praktických lékařů je už nyní v důchodovém věku. V některých regionech je tak systém tohoto typu lékařské péče doslova před rozpadem.
V Poslanecké sněmovně jsem již několikrát navrhovala tuto problematiku zařadit na program, bohužel vládní poslanci to vždy svým hlasováním znemožnili.
Historie jasně ukazuje, že umístěnky zajišťovaly rovnoměrné pokrytí všech našich regionů včetně odlehlých oblastí příslušnými potřebnými lékaři – praktiky i ambulantními specialisty.
Současný systém, který umožňuje mladým lékařům, absolventům lékařských fakult, volný výběr místa výkonu povolání, vede k totálně nerovnoměrnému rozdělení zdravotnických pracovníků.
Většina z těchto lékařů se soustředí do velkých měst, zatímco venkovské a méně atraktivní oblasti zůstávají bez odborníků. A to nehovořím o odlivu českých lékařů do zahraničí, což ej samostatná kapitola.
Návrat k umístěnkám by mohl zaručit celostátně rovnoměrný přístup ke zdravotní péči. Každý občan, který si platí zdravotní pojištění, nebo za kterého jej platí stát (děti, důchodci, zdravotně postižení), bez ohledu na místo svého bydliště, by měl přístup ke kvalitní lékařské péči v dosahu svého bydliště.
I když se jedná - z dnešního pohledu - o poměrně radikální krok, jeho dlouhodobě přínosy pro zdraví lidí i pro veřejné rozpočty by jednoznačně převažovaly nad jeho údajnými negativy, kterým má být např. omezení svobody výběru místa výkonu povolání.
Stát má povinnost zajistit svým občanům, plátcům zdravotního pojištění, kvalitní a dostupnou zdravotní péči, Je to jedna z jeho prvořadých povinností i jeden z hlavních důvodů, proč stát vlastně existuje. A je dobré si v této souvislosti rovněž připomenout tu skutečnost, že vysokoškolské studium hradí lékařům všichni občané, všichni daňoví poplatníci.
Včetně těch, a není jich zrovna málo, kteří nyní svého praktického lékaře či zubaře nemají a nemohou je léta sehnat.
Myslí někdo na jejich práva, na jejich zdraví?!
Článek byl převzat z Profilu Ing. Marie Pošarová
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV