Pospíšil (TOP 09): Umění má moc překonávat hranice a spojovat lidi

16.12.2024 10:15 | Monitoring

Děti z Ukrajiny představily symbolicky v metru svá umělecká díla s názvem „Underground Garden“.

Pospíšil (TOP 09): Umění má moc překonávat hranice a spojovat lidi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

V pátek 13. prosince představili dětští ukrajinští umělci z Charkova ve stanici pražského metra Národní třída unikátní kolekci děl s názvem „Underground Garden“. Ta odkazuje na těžké osudy, kdy byly rodiny s dětmi nuceny pobývat ve stanicích metra po celé Ukrajině kvůli ruské agresi v roce 2022. Kolekce vznikla ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy, Dopravním podnikem hl. m. Prahy a charkovským studiem Aza Nizi Maza. K vidění bude ve stanici až do prosince 2025. V Galerii hlavního města Prahy budou originály vystavené do 31. 12. 2024.

Kolekci vytvořili mladí umělci z dětského výtvarného studia Aza Nizi Maza sídlící v Charkově. Díla těchto dětí přitom vybízí k zamyšlení se nad významem zahrad v době války a k úvahám o tom, jak může radost a naděje přetrvávat i za těch nejtemnějších okolností.

„Vystavení děl charkovských dětí v pražském metru Národní třída je nejen uměleckým, ale především silně symbolickým gestem. Umění má moc překonávat hranice a spojovat lidi, a právě v tomto duchu se snažíme podpořit tyto mladé umělce a jejich příběhy. Je důležité si připomínat, že se naděje a radost mohou zrodit i v těch nejtemnějších chvílích.  Věřím, že tato výstava přispěje k posílení vzájemných vazeb mezi Českou republikou a Ukrajinou v těchto těžkých časech, kdy Ukrajina čelí ruské agresi. Díla jsou symbolicky umístěna v metru vedle místa, které hrálo důležitou roli při obnově svobody a demokracie u nás. Přeji si, aby se toho brzy dočkala i Ukrajina,“ uvedl pražský náměstek pro kulturu, cestovní ruch, památkovou péči, výstavnictví, národnostní menšiny a animal welfare Jiří Pospíšil, který převzal nad akcí záštitu.

Právě volba místa, tedy prostory metra, je symbolická a odkazuje na jaro roku 2022, kdy mnoho obyvatel Charkova hledalo úkryt ve stanicích metra v rámci neutuchajícího ruského ostřelování. V té době děti ze studia Aza Nizi Maza, které tou dobou v metru také žily, vymalovaly jednu ze stanic jako umělecké dílo, kterého si obyvatelé Charkova dodnes váží.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

a proč svá díla , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevipera , 16.12.2024 12:02:18
nepředstavují v českém metru české děti? Na nich už nezáleží? Už jste je odepsali, pospíšile? Pomalu se i české vlajky nahrazují vlajkami ua. Jaký je vlastně váš záměr? Zvracím. Jsem rád, že jsem stár

|  5 |  0

Další články z rubriky

Nový (TOP 09): Ve Sněmovně svádíme zápas o nezávislá veřejnoprávní média

16:14 Nový (TOP 09): Ve Sněmovně svádíme zápas o nezávislá veřejnoprávní média

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k navýšení koncesionářských poplatků pro Českou telev…