Premiér Babiš: Frontex by se měl více angažovat i mimo Evropu

15.10.2018 16:58 | Zprávy

Premiér Babiš při návštěvě Frontexu zdůraznil kontrolu vynaložených prostředků i zásadní posílení ochrany vnějších hranic

Premiér Babiš: Frontex by se měl více angažovat i mimo Evropu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Předseda vlády Andrej Babiš navštívil v pondělí 15. října 2018 Polskou republiku, kde nejprve zavítal do Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) a následně se setkal s polským předsedou vlády Mateuszem Morawieckim. S ním jednal o otázkách migrace, vnitřní bezpečnosti, brexitu i o přípravě budoucího evropského rozpočtu.

S výkonným ředitelem agentury Frontex Fabricem Leggerim jednal premiér Andrej Babiš o činnosti a financování agentury, především v návaznosti na návrh víceletého finančního rámce na roky 2021–2027 a předloženou revizi mandátu Frontexu, které předpokládají posílení agentury. Nově se v rámci mandátu navrhuje zřídit ve Frontexu ústřední jednotku ETIAS (nově připravená elektronická víza pro státy s nevízovým stykem do EU). Premiér Babiš opět zdůraznil potřebu posílení ochrany vnějších hranic, zefektivnění navracení a posílení spolupráce se třetími zeměmi. Pro ČR bude klíčové i nadále zachovat odpovědnost za ochranu vnějších hranic v rukou členských států.

„Frontex dělá dobrou práci v monitoringu a v návratové politice. Jsem přesvědčen, že by se měl více angažovat i mimo Evropu a pomáhat severoafrickým zemím. Co se týče navýšení rozpočtu agentury, chtěl bych ještě řešit, zda je nutné navyšovat počet členů pobřežní stráže,“ uvedl premiér Babiš.

V roce 2018 byl celkový rozpočet agentury 320 milionů eur, z nich 234 milionů eur šlo na konkrétní operace. Celkové náklady na navrhovanou modernizaci agentury činí v období 2019–2020 1,3 miliardy eur. V návrhu příštího víceletého finančního rámce Evropská komise navrhuje vyhradit na agenturu Frontex o 10 miliard eur více než v současném finančním rámci.

Premiér si také prohlédl situační místnosti, kde se vysílají v přímém přenosu záběry z pozorovacích prostředků, a setkal se se zástupci Čechů, kteří v agentuře působí. Český národní tým EBCG (European Border and Coast Guard Team) má v současné době 186 osob, které jsou pravidelně vysílány do společných operací Frontexu. V loňském roce Česká republika vyslala v rámci aktivit Frontexu 160 českých policistů, v roce 2018 je připravena vyslat na základě podepsané dohody 173 policistů. Od roku 2015 Česko takto poskytlo pomoc Itálii, Řecku, Maďarsku, Polsku a řadě dalších zemí.

Hlavními tématy jednání premiérů Babiše a Morawieckého byly řešení migrace, otázka vnitřní bezpečnosti, víceletý finanční rámec a brexit. Státníci spolu mluvili také o přípravě společných mezivládních konzultací, které se uskuteční 15. listopadu letošního roku v Praze. Půjde v pořadí už o páté setkání české a polské vlády. Premiér Babiš také připomněl oslavy 100. výročí Československa na konci října. Polský premiér Morawiecki mu během schůzky potvrdil, že se oslav v Praze osobně zúčastní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seďa (SOCDEM): Krátké zastavení nad 35 lety svobody a demokracie

15:14 Seďa (SOCDEM): Krátké zastavení nad 35 lety svobody a demokracie

Slyšel jsem rozličná hodnocení 35 let od sametové revoluce. Přesto si dovolím jedno krátké zamyšlení…