Premiér Babiš: Nové Předlice - úplná katastrofa

14.05.2018 22:41 | Zprávy

Předseda vlády Andrej Babiš navštívil v pondělí 14. května 2018 spolu s dalšími členy kabinetu Ústecký kraj.

Premiér Babiš: Nové Předlice - úplná katastrofa
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Během své cesty se zaměřili především na téma sociálního bydlení a problémy se sociálně vyloučenými lokalitami. Zajímali se ale také o železniční dopravu, vysoké školství a zdravotnictví.

Návštěvu kraje začala vláda na železniční stanici v Teplicích. Jde o rozlehlou památkově chráněnou budovu, která potřebuje zásadní rekonstrukci. V současné době se připravuje projektová dokumentace. Rekonstrukce by měla začít v letech 2019 až 2020 a trvat bude zhruba dva roky. Odhadované náklady jsou 350 milionů korun a částečně by měly být hrazeny z OP Doprava. Opravenou budovu by měla využít i Finanční správa ČR, která sem přesune své pracoviště se 140 zaměstnanci.

Členové vlády také se zástupci kraje mluvili o možném obnovení provozu na trati z Teplic do Lovosic, kterou v roce 2013 poškodil sesuv půdy. Podle Ministerstva dopravy by náklady dosáhly minimálně 800 milionů korun. Závady jsou ale i v dalších úsecích, takže celková revitalizace by vyšla zhruba na 2,6 miliardy korun. Podle ministerstva se vzhledem k nízké využívanosti tratě obnova nevyplatí, s hejtmanem se dnes ale vláda dohodla, že zkusí celou věc znovu přezkoumat.

Následně se premiér Babiš a další členové vlády setkali s radními Ústeckého kraje. Jednali s nimi především o sociálním bydlení a jeho financování. Kraj se potýká s řadou sociálně vyloučených lokalit, kde dochází i k takzvanému obchodu s chudobou. Dalšími tématy bylo navýšení počtu policistů v kraji, plány na splavnění Labe, financování oprav silnic II. a III. tříd či rozvoj venkova.

„Hlavním problémem Ústeckého kraje jsou sociálně vyloučené lokality. Před dvěma lety jsem byl už ve Varnsdorfu a v Janově, dnes jsme byli na dvou místech a skutečně ta čtvrť, kterou jsme navštívili, Nové Předlice, je úplná katastrofa. To jsem ještě v životě neviděl. Řešení pro sociálně vyloučené lokality chceme předložit do sněmovny co nejdříve. To znamená, aby nájem, který stát platí lidem, kteří tam bydlí a následně to dávají obchodníkům s chudobou, byl skutečně na úrovni trhu, ne podstatně víc,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.

Vláda jednala i se starosty měst a obcí v kraji. Tématem byly především programy Ministerstva pro místní rozvoj, nedostatek zubařů, dotace na základní školy či rekonstrukce památek.

Na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem se vláda zajímala o investiční plány, především pak o Centrum přírodovědných a technických oborů za zhruba 700 milionů korun. Na jeho financování se bude podílet Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy i evropské fondy prostřednictví Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Díky programu Re:start univerzita plánuje také výstavbu nové fakulty zdravotnických studií, dostavbu budovy fakulty strojního inženýrství v kampusu a rekonstrukci Domu umění.

V Ústí nad Labem vláda pokračovala návštěvou místního kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR. Ústecký kraj má po Moravskoslezském kraji druhou nejvyšší nezaměstnanost. V dubnu tu bylo bez práce 29 481 lidí, což je pět procent zdejších obyvatel.

Vláda Andreje Babiše si poté prohlédla sociálně vyloučené lokality v městských částech Předlice a Střekov. Lidé zde žijí v nevyhovujících hygienických podmínkách v domech, kde často není elektřina ani tekoucí voda. Nájemné za byt 1+1 je ale i 15 tisíc korun měsíčně a bývá hrazeno ze sociálních dávek na bydlení. Počet vyloučených lokalit stoupá a čím dál více lidí je také postiženo exekucemi. Situaci na místě řešila už v dubnu ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová. Vedení Ústeckého kraje by chtělo navrhnout sloučení dávek na bydlení, větší kontrolu nad vyplácením těchto dávek i nad nájemným, které je z nich placeno. S tím je spojeno i stanovení hygienických norem pro tyto byty. Vláda by se měla nejpozději v červnu 2018 zabývat návrhy na zamezení nadužívání současných dávek na bydlení. Změnu připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Generální ředitelství Úřadu práce ČR také chystá změnu metodiky postupu, kterým se určuje v místě obvyklé nájemné pro systém dávek pomoci v hmotné nouzi.

Poslední zastávkou byla Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, kde se vláda setkala se zdravotnickým personálem. Diskutovala s nimi o podmínkách jejich práce, včetně platového ohodnocení. Důležitým tématem byl i vznik kardiocentra.

Ústecký kraj navštívili spolu s premiérem Andrejem Babišem první místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministr vnitra Lubomír Metnar, ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, ministr dopravy Dan Ťok, ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr kultury Ilja Šmíd. Části programu se zúčastnil také vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!