Premiér Fiala: Česko ani Evropa nemůže být závislá na výrobě polovodičů v Asii

28.04.2023 9:15 | Tisková zpráva

Zvýšení konkurenceschopnosti Česka, podpora vědy, inovační agenda, ale také plnění programového prohlášení v oblasti vědy, výzkumu a inovací. To byla hlavní témata bilanční návštěvy předsedy vlády ČR Petra Fialy u ministryně Heleny Langšádlové. Premiér tak uzavřel první kolo bilančních návštěv ministrů, které zahájil v srpnu loňského roku návštěvou Ministerstva dopravy.

Premiér Fiala: Česko ani Evropa nemůže být závislá na výrobě polovodičů v Asii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Česko stále nedohání světové inovační lídry a jenom pomalu se zvyšuje přidaná hodnota české ekonomiky. Proto, aby byl systém vědy a výzkumu dlouhodobě koordinovaný, rozhodla se vláda podle premiéra Petra Fialy svěřit agendu přímo členovi vlády. „Hlavním úkolem paní ministryně je posílení koordinace a zlepšení podmínek pro českou vědu a výzkum. Právě to je jeden z důležitých kroků, které povedou ke zvýšení konkurenceschopnosti Česka a posunou nás směrem k ekonomice s vysokou přidanou hodnotou produkující špičkové finální výrobky,“ zdůraznil předseda vlády s tím, že v těchto změnách se nesmí polevovat.

Podle premiéra je jednou z podmínek rozvoje české vědy a výzkumu dobře nastavené financování. „Paní ministryně pracuje společně s poskytovateli veřejné podpory pro vědu a výzkum i se zahraničními institucemi na tom, aby zvýšila účelnost vynakládaných peněz. Velmi oceňuji, že paní ministryně věnuje velký prostor dialogu se všemi klíčovými aktéry vědní výzkumné politiky,“ uvedl premiér. Rozpočty na vědu a výzkum se zaměřují na tři hlavní priority: podporu transferu znalostí, podporu lidí ve vědě a podporu excelence.

V oblasti podpory lidí ve vědě je podle premiéra klíčová novela vysokoškolského zákona, která mj. zvyšuje doktorandské stipendium, čímž zvyšuje zájem o toto postgraduální vzdělávání. Díky tomu se budou doktorandi moci více věnovat vědecké činnosti a nebudou nuceni z finančních důvodů studium ukončovat, což se nyní často děje. „V tomto směru je podstatné, abychom dokázali motivovat mladé lidi k výzkumu a proto musím ocenit, že se paní ministryně snaží využívat zkušenosti našich vědců, ale i těch, kteří třeba působili v zahraničí. Paní ministryně proto vytvořila poradní orgán složený z mladých vědců a vědkyň či inovátorů,“ zmínil předseda vlády.

„V případě lidí ve vědě je důležité nejenom přijít s novým zněním zákona o podpoře vědy, výzkumu a inovací, ale je třeba zaměřit se i na dobré podmínky pro mladé vědce a doktorandy a doktorandky. Ve spolupráci s ministrem práce a sociálních věcí řeším možnosti čerpání mateřské dovolené pro doktorandky. Došli jsme k dohodě v tom, že úspěšně dokončené doktorandské studium bude uznáno jako pracovní praxe,“ doplnila ministryně Helena Langšádlová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

tolik titulů a takový ..., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusediskutující , 28.04.2023 9:47:20

|  7 |  0

Další články z rubriky

Richterová (Piráti): Dětské skupiny fungují, inspirovali jsme se i v zahraničí

22:01 Richterová (Piráti): Dětské skupiny fungují, inspirovali jsme se i v zahraničí

Dětské skupiny poskytují rodičům možnost volby v péči o jejich nejmenší. A tam, kde není ve školkách…