Premiér Fiala: Další vlna opatření na snížení byrokratické zátěže je připravena

14.04.2023 17:17 | Tisková zpráva

Nejen o programovém prohlášení v oblasti legislativy a dalších výzvách, ale i o snižování byrokratické zátěže či vzniku funkce dětského ombudsmana jednal premiér ČR Petr Fiala s ministrem pro legislativu a předsedou Legislativní rady vlády Michalem Šalomounem. Patnáctou bilanční návštěvu resortů předseda vlády uskutečnil 13. dubna ve Strakově akademii.

Premiér Fiala: Další vlna opatření na snížení byrokratické zátěže je připravena
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Předseda vlády se u ministra pro legislativu zajímal zejména o další vlnu opatření na snížení byrokratické zátěže. První antibyrokratický balíček, který zjednodušuje život podnikatelům, živnostníkům i občanům byl již schválen.

„Například od 1. ledna se zrušily povinné periodické lékařské prohlídky pro zaměstnance v nerizikových profesích, takže se uleví jim i lékařům. Na dobré cestě je také rušení tzv. potravinářských průkazů, které jsou stále povinné a hlavně zbytečné a nefunkční,“ uvedl premiér s tím, že díky spolupráci ministra Šalomouna s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem se povedlo také zrušit téměř 10 tisíc obsolentních právních předpisů, které už desítky let neplnily svou funkci. „Pan ministr připravil další vlnu opatření na snížení antibyrokratické zátěže a balíčkem by se vláda mohla zabývat už během podzimu,“ dodal předseda vlády.

Balíček obsahuje návrh zjednodušujících opatření jak z oblasti financí (zvýšení limitů pro povinný audit ve firmách, který je již 15 let beze změny), zdravotnictví (zrušení vstupních lékařských prohlídek u nerizikových profesí) či justice (zrušení přísedících u soudů, zvýšení limitu pro bagatelní spory).

Ministr pro legislativu Michal Šalomoun se také stále věnuje nápravám škod po minulé vládě v oblasti unijní legislativy. Vzhledem k tomu, že se včas neprojednávaly směrnice EU, hrozily Česku až miliardové pokuty ze strany Evropské komise.

„Kvůli laxnosti našich předchůdců na nás Evropská komise podala žalobu u Soudního dvora EU za opoždění v přijímání směrnice k whistleblowingu. Výše pokuty navržená Evropskou komisí činí aktuálně 54 milionů korun a každý den přibývá přibližně dalších 115 tisíc. Diplomatickou cestou se povedlo dojednat nižší koeficient pro vyměření pokuty,“ řekl premiér s tím, že původně se očekávala pokuta kolem 119 milionů korun. Zákon o ochraně oznamovatelů je nyní před třetím čtením v Poslanecké sněmovně, které by mohlo proběhnout již v příštím týdnu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

začínám být na tuhle nulu alergický , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusetarik123 , 14.04.2023 17:22:49

|  6 |  0

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Plat jako v Německu Petr Fiala má

10:21 Schillerová (ANO): Plat jako v Německu Petr Fiala má

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k slibu premiéra Fialy v Otázkách Václava Moravce, že…