Audit zároveň potvrdil význam takzvaných moderních hrozeb, které zahrnují některé aktivity teroristů, desinformační kampaně nebo kybernetické útoky. Vláda si je těchto rizik vědoma a zintenzivňuje monitoring, cvičení i spolupráci se zahraničími partnery. Považujeme za zodpovědné zapojit do příprav také veřejnost, která by měla být připravená na potenciální scénáře. Zvýšenou pozornost vláda soustavně věnuje tématu kybernetické bezpečnosti, o čemž svědčí například nedávno schválené zvyšování kapacit Národního centra kybernetické bezpečnosti v Brně.
Česká republika i díky politice naší vlády disponuje strategiemi a koncepcemi pro většinu jednotlivých hrozeb. Význam a jedinečnost dnes projednaného auditu spočívá v jasném a celkovém zmapování bezpečnostní situace ČR za rok 2016, zhodnocení odolnosti státu při přímé konfrontaci s nebezpečím a určení nových opatření. Celkem se na přípravě dokumentu podílelo zhruba 120 odborníků z rezortů i ze zpravodajských služeb.
Poté, co vláda Audit národní bezpečnosti schválila, nás čekají další konkrétní kroky. Ministerstvo vnitra ČR ve spolupráci s dalšími gestory vypracuje do dubna 2017 akční plán k plnění jednotlivých úkolů a stanoví pravidelné termíny jeho vyhodnocování. O postupu v zajišťování bezpečnosti a reagování na nové hrozby bude vládní kabinet pravidelně informován.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV