Dovolte mi ještě jenom na úvod, protože jsem si všiml, že dopoledne zde byla diskuse, která se týkala omluvené neúčasti některých členů vlády na odpoledním jednání, chtěl bych jenom říci, že jsem spolu s několika dalšími členy vlády se účastnil finanční konference Svazu měst a obcí, která se koná pravidelně každý rok a bohužel na tu konferenci jsme byli pozváni i s dalšími členy vlády právě dnes dopoledne. Začínali jsme v půl desáté, a to byl důvod, proč jsem se dnes na jednání Poslanecké sněmovny dopoledne omluvil, a omluvilo se také několik dalších členů vlády, kteří se zúčastnili této finanční konference Svazu měst a obcí.
Chci poděkovat paní poslankyni za to, že otevřela toto téma, protože je to věc, která - musím říci - je problémem nejenom Ústeckého kraje. Já bych chtěl ujistit jak paní poslankyni tak i občany Ústeckého kraje, že rozhodně není cílem vlády tohle ignorovat a jakýmkoliv způsobem opomíjet.
Já se hned dostanu k tomu, co konkrétně je možné udělat nebo co konkrétně se snažíme už teď činit. Budu mluvit o Agentuře pro sociální začleňování, ale rád bych se zmínil o tom hlavním problému, který já tam dneska vidím. Jedním ze silných motivů pro vnitřní migraci nízkopříjmových osob v rámci České republiky je možnost nalezení levného bydlení. Na tento fakt se vlastně soustřeďují dnes spekulanti s nemovitostmi. Kupují levné byty v cenově méně atraktivních částech republiky, což se týká silně některých regionů Ústecka, ty byty pronajímají za nadhodnocené nájemné nízkopříjmovým zájemcům a obyvatelé bytů, nájemníci, získávají od úřadů práce dávky na bydlení, doplatek a příspěvek na bydlení, předávají jej majiteli bytu, který jej celý konzumuje a už z něj potom nehradí příspěvky, které se týkají třeba plateb do fondu oprav nebo plateb za služby. Na takovýchto bytech potom v rámci tohoto zvláštního podnikatelského modelu vzniká dluh, který pak zatěžuje celý dům, to znamená zatěžuje celé společenství vlastníků jednotek, nebo zatěžuje družstvo.
Kromě těch dluhů, které tady jsou, vznikají ještě další problémy. Máme tam problém výskytu obtěžujícího hmyzu, hlodavců, zápachu a plísní. Přelidnění bytů a jejich nevyhovující stavebně technický a hygienický stav.
Je tam, jak už jsem zmínil, nadhodnocené nájemné, které neodráží místní zvyklosti a samozřejmě dochází k záměrnému zanedbávání údržby bytů na straně majitelů. V zásadě majitelé nechávají ty byty vybydlovat.
Agentura pro sociální začleňování, příslušný úsek na Úřadu vlády, zpracoval materiál pro jednání vlády, který vychází přesně z těchto problémů, které jsem zmínil a které byly identifikovány obcemi, bytovými družstvy a společenstvími vlastníků jednotek, ale také nestátními neziskovými organizacemi.
Vláda v červenci letošního roku tento materiál projednala, dohodli jsme se a schválili jsme úkoly pro příslušná ministerstva, pro Ministerstvo práce, Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo spravedlnosti a Ministerstvo vnitra, aby předložily konkrétní návrhy na řešení těchto věcí, které jsem tady teď popisoval a které samozřejmě lidem dramaticky ztrpčují život. Jde teď o to, aby se ty věci dotáhly do konce.
Chci vás informovat, že zrovna dnes jedná na Úřadu vlády meziresortní skupina, která výsledné řešení návrhů ministerstev sumarizuje, to znamená na základě tohoto materiálu se připravují konkrétní návrhy změn a jsme dohodnuti, že do konce listopadu dostane vláda na stůl informaci, jak se dál bude postupovat.
Obdobný materiál také předložilo Ministerstvo práce, které se zaměřilo na oblast poskytování dávek na bydlení. V současné době Agentura pro sociální začleňování MPSV postupuje ve spolupráci s ministerstvy, která jsem tady vyjmenoval a snaží se navrhnout konkrétní postupy. Pokud tam budou změny zákonů, tak se pokusíme ještě ve zbytku volebního období návrhy připravit. Možná už je nestihneme protlačit Parlamentem, ale aspoň tady budou k dispozici pro příští vládu.
Chtěl jsem v čase, který je omezený, zmínit alespoň ten problém, který se týká bydlení a který je, myslím, hodně naléhavý. Jinak chci připomenout fakt - teď jde o to, že máme šanci využít finanční prostředky na to, abychom v těch lokalitách, které jsou nejvíce problematické v Ústeckém kraji, zlepšili situaci. Je to takzvaný koordinovaný přístup. V Ústeckém kraji jsou to lokality první až čtvrté vlny. Jedná se o Dubí, Kadaň, Obrnice, Roudnice, Štětí, Litvínov, Klášterec n. Ohří, Vejprty, Děčín, Chomutov, Most, Postoloprty a Varnsdorf. To znamená, že sociálně vyloučené lokality v těchto městech budou zapojeny do koordinovaného přístupu a budeme se snažit využít evropské peníze na to, aby se tam situace zlepšila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?
Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...
Další články z rubriky
23:08 Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus
Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…
- 21:03 Nacher (ANO): No, to je přesně ono, zelené šílenství
- 20:07 Adamec (ODS): Evropské volby ukázaly, že vůle něco měnit moc výrazně není
- 19:05 Peštová (ANO): Emisní povolenky jsou samozřejmě krásný byznys
- 18:09 Král (ODS): Vyzývám k tomu, abychom nenazývali Green Deal jako celek zlem
- 17:17 Adamec (ODS): Mně to připadá, že se vracíme před rok 1989