Jsem rád, že vláda pokračuje v aktivní pomoci při řešení migrační krize. Neztrácíme ze zřetele migrační pohyby a humanitární krizi, která se odehrává v Sýrii a jejím okolí. Na dnešním zasedání vlády jsme proto odsouhlasili finanční příspěvky, které pomohou stabilizovat ochranu hranic na Balkáně, ale také uleví obyvatelstvu trpícímu v místech konfliktu.
Vláda proto schválila návrh, který počítá s poskytnutím 20 miliónů korun na posílení srbského systému řízení ochrany hranic. Dar bude poskytnut srbskému ministru na pořízení vozidel pro potřeby pohraniční policie. Další prostředky půjdou do zemí přímo postižených válkou. Vláda rozhodla o vyčlenění 10 milionů korun na pomoc lidem v iráckém Mosulu a okolí. Peněžní dar bude rozdělen na dvě části – 5 miliónů korun půjde na podporu humanitárních akcí UNHCR a dalšími 5 milióny podpoříme stavbu ubikací pro vnitřně vysídlené dívky severně od Mosulu.
Dále vláda schválila poskytnutí peněžních darů do zahraničí v rámci programu MEDEVAC v celkové výši 11,5 milionů korun. Peníze půjdou na nákup zdravotnického vybavení i školení v nemocnicích na východě Ukrajiny a ve zdravotních klinikách v Iráku a v Libanonu.
Nejde zdaleka o první příspěvky, kterými Česká republika reaguje na humanitární krizi. V srpnu vyhradila 40 miliónů korun na zlepšení životních podmínek obyvatel uprchlického tábora Azraq na severu Jordánska. Dále jsme zajistili například prostředky na elektrifikaci uprchlického tábora v jordánském Zátarí či na rozšíření kapacit uprchlického tábora Ashti v iráckém Kurdistánu.
Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV