Primátor Hřib: Neměli bychom zapomínat, že v některých zemích lidé stále bojují za svobodu a demokracii

18.11.2021 6:37 | Tisková zpráva

Významné osobnosti, úzce spojené s hlavním městem Prahou, které se zasloužily o šíření jeho věhlasu ve světě, získaly čestné občanství a stříbrné a bronzové medaile hlavního města Prahy. V zastoupení primátora Zděnka Hřiba je vpodvečer při slavnostním aktu v Brožíkově sále Staroměstské radnice ocenil náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček. Čestnou občankou se stala Dana Němcová.

Primátor Hřib: Neměli bychom zapomínat, že v některých zemích lidé stále bojují za svobodu a demokracii
Foto: Hana Brožková
Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib

Kromě disidentky a jedné z prvních signatářek Charty 77 Dany Němcové, která dostala čestné občanství za mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím v protikomunistickém odboji, předal v úterý 16. listopadu 2021 náměstek Petr Hlubuček v zastoupení za nemocného primátora Zdeňka Hřiba také tři medaile. Jejich nositeli za významné celoživotní dílo jsou architekt Martin Rajniš a dále manželé Zdeňka a Vladislav Součkovi, kteří jsou úspěšnými pražskými sbormistry.

„Píle, činorodost a také velká porce osobní odvahy a integrity dnes oceněných osobností jsou fascinující a zcela jistě hodné následování. Jejich hlas je slyšet ve veřejném prostoru a stále mají čím přispět do veřejné debaty. Lidé jako jsou oni, jsou potřební v každé době, a v té dnešní zvlášť. Proto jim chci poděkovat za vše, co nejen pro hlavní město a jeho obyvatele až dosud vykonali,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček.

„Symbolicky v předvečer oslav 17. listopadu obdržely čestná občanství významné osobnosti hlavního města. Mezi oceněnými je například i Dana Němcová, která je jednou z těch, kteří měli podíl na pádu totalitního režimu, a tak je zcela na místě vyzdvihnout její hrdinství a přínos Praze. Neměli bychom ale zapomínat na to, že i teď v některých?zemích lidé svůj boj za svobodu a demokracii stále vedou. Jejich životy a tvůrčí činnost jsou omezovány a nemůžou se naplno věnovat oblastem, kterým by chtěli,” uvádí Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

Medailonky oceněných

Dana Němcová

  • Dana Němcová je česká psycholožka, disidentka komunistického režimu, jedna z prvních signatářek Charty 77, někdejší mluvčí Charty 77 a spoluzakladatelka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.
  • Dětství prožila v Chomutově V roce 1953 ale odešla do Prahy a započala studia psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Během studia se seznámila s Jiřím Němcem, pozdějším klinickým psychologem, filozofem a chartistou. V roce 1955 se vzali a měli spolu sedm dětí.
  • Na přelomu 60. a 70. let 20. století Dana Němcová pracovala jako lektorka zdravotnického vydavatelství Avicenum. Významně se podílela na publikaci Encyklopedie mladé ženy, která vyšla v roce 1972. V pozdějších vydáních ale bylo její jméno vynecháno. Ve školním roce 1975/76 pracovala jako psycholog na základní devítileté internátní škole pro děti se zbytky sluchu. Pracovní smlouva jí však kvůli StB nebyla prodloužena, neboť v té době probíhal soudní proces s The Plastic People of the Universe, které manželé Němcovi podpořili.
  • V lednu roku 1977 Dana a Jiří Němcovi jako jedni z iniciátorů podepsali mezi prvními Chartu 77. Okamžitě následovalo několikeré předvolání k výslechu, domovní prohlídky, ztráta zaměstnání a soustavná šikana. Přesto už rok po Chartě 77 Dana Němcová spoluzaložila Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), který dokumentoval případy perzekuce a posílal o nich zprávy do zahraničí. V květnu roku 1979 byli manželé Němcovi spolu s dalšími osmi členy výboru (VONS) zatčeni a obviněni z podvracení republiky. Dana Němcová byla držena ve vazbě na Ruzyni půl roku. Odsouzena byla ke dvěma letům odnětí svobody s podmíněným pětiletým odkladem.
  • V 80. letech 20. století se její byt v Ječné stal útočištěm pro druhou generaci pražského undergroundu. V roce 1989 byla ještě Dana Němcová krátce zatčena, když šla jako mluvčí Charty 77 v čase dvacátého výročí sebeupálení Jana Palacha položit květiny k pomníku sv. Václava.
  • Po sametové revoluci byla poslankyní Federálního shromáždění. Z vysoké politiky však odešla a vedla správní radu Výboru dobré vůle Olgy Havlové. Založila také Poradnu pro uprchlíky, v níž byla činná řadu let.
  • V roce 1990 dostala Dana Němcová cenu mezinárodního mírového hnutí Pax Christi. V roce 1997 jí byl udělen titul Žena Evropy, o rok později pak z rukou prezidenta České republiky obdržela Medaili Za zásluhy I. stupně a v roce 2000 získala rakouskou Středoevropskou cenu. V roce 2010 jí bylo uděleno čestné občanství městské části Praha 2. Od roku 2013 je držitelkou Ceny Paměti národa. V témže roce obdržela osvědčení o účasti ve třetím odboji.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Adamec (ODS): Evropské volby ukázaly, že vůle něco měnit moc výrazně není

20:07 Adamec (ODS): Evropské volby ukázaly, že vůle něco měnit moc výrazně není

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…