Záměr projektu vznikl v souvislosti s nutnou rekonstrukcí vodárenského objektu postaveného v roce 1882 podle projektu Antonína Turka. Vodárenská věž byla součástí systému zásobování vodou města Královské Vinohrady, který se sestával z vodárny v Podolí, podzemních vodojemů, čerpací stanice a věžového vodojemu na vinohradské Korunní třídě. Dvoukomorový podzemní vodojem byl dobudován v roce 1891 a sloužil až do 70. let minulého století. Od roku 1991 je objekt prohlášen technickou kulturní památkou.
„Praha nikdy nepřestane překvapovat a přicházet s něčím novým, inovativním a pro některé možná šokujícím. Rekonstrukce areálu bývalé Vinohradské vodárny, ve které vznikne unikátní vodárenské osvětové centrum Hydropolis, bude dalším místem, kterým Praha může dokázat, jak unikátním místem je,“ uvedl Bohuslav Svoboda, primátor hl. m. Prahy.
Projekt od samého počátku připravuje Pražská vodohospodářská společnost (PVS) ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) a skupinou Veolia. Celkové investiční náklady na Vodárenské osvětové centrum jsou 350 milionů Kč. Financování je předpokládáno z Fondu vlastních investic PVS a dalších 100 milionů Kč do návrhu, vývoje a realizace expoziční části záměru nově vznikajícího centra investuje společnost Veolia, a to prostřednictvím společnosti PVK. Architektem a projektantem záměru je společnost CMC architects ve spolupráci se společností Sweco, expoziční část navrhla a vyvinula společnost JinJan. Vysoutěženým zhotovitelem je společnost Metrostav DIZ.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV