Primátor Žbánek: Pospávání na veřejných prostranstvích obtěžuje a budí pohoršení

22.07.2020 19:09 | Zprávy

Město novou vyhláškou zakazuje bivakování a táboření.

Primátor Žbánek: Pospávání na veřejných prostranstvích obtěžuje a budí pohoršení
Foto: anoolomouc.cz
Popisek: Miroslav Žbánek

Zcela nová regulace platí v Olomouci od 16. července 2020. Na území města vymezuje místa, kde je zakázáno bivakování a táboření. 

Smyslem nově platné vyhlášky je eliminovat pospávání na veřejných prostranstvích, které obtěžuje a budí pohoršení. „Potřeba regulace vzešla z dlouhodobě se opakujících stížností veřejnosti na přespávání a táboření některých skupin občanů v centru města i v městských parcích. Pro tyto případy neměli dosud městští strážníci účinný legislativní nástroj, jak tento nepříjemný stav řešit,“ objasnil primátor Mirek Žbánek.

Městští strážníci mohli doteď pospávající lidi na lavičkách v parku nebo centru města pouze probudit a poučit. „Denně se při výkonu služby setkáváme hlavně s lidmi bez domova, kteří využívají laviček k pospávání. Na místě jsme je dosud řešili probuzením, zjištěním totožnosti osoby a upozorněním, aby bylo místo užito způsobem k tomu určeným,“ vysvětlil mluvčí Městské police Olomouc Petr Čunderle.

Bivakování a táboření je na území města nově zakázáno na veřejných prostranstvích, které vyhláška vymezuje. Jde o městskou památkovou rezervaci, Čechovy sady, Smetanovy sady, Bezručovy sady, park Pod Dómem a ASO park, včetně parkových altánků i míst, která nejsou zelení, a nevztahuje se na ně vyhláška o čistotě ulic a veřejných prostranství. „Účinnost a dopady nové vyhlášky plánujeme brzy vyhodnotit. Je možné, že v budoucnu proběhne i její aktualizace a budeme ji rozšiřovat o další veřejná prostranství,“ připustil primátor Žbánek. 

Vyhláška umožňuje udělení výjimky ze zákazu pro možnost konání kulturních, sportovních či jiných akci, o kterém rozhoduje Rada města Olomouce. „Podání žádosti o výjimku bude podobné jako například u městské vyhlášky o konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích. U akcí plánovaných v centru nebo v parcích tak budou muset jejich organizátoři nově pamatovat na podání žádosti o výjimku,“ vysvětlil dopady nové vyhlášky primátor. 

Porušení obecně závazné vyhlášky je postihováno podle zvláštních právních předpisů, resp. zákona o některých přestupcích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Kulhánek: Děkuji bavorským a saským partnerům za skvělou spolupráci

4:28 Ministr Kulhánek: Děkuji bavorským a saským partnerům za skvělou spolupráci

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke spolupráci s Německem.