Pražská radnice proto přišla s návrhem, aby se na nákladech na výstavbu školek, škol nebo sportovišť podíleli sami developeři. To ale cenu nově vystavěných bytových jednotek, která se v hlavním městě pohybuje okolo 110 tisíc korun na metr čtvereční, může ještě zvýšit.
Samotné vedení města si od nových pravidel, která představí koncem září, slibuje zrychlení výstavby, které následně povede ke snížení cen. Ukazuje se ale, že zatímco zvýšená poptávka žene ceny vzhůru, v opačném směru tento vztah nemusí platit. Ceny bytů se totiž odvíjí od mnoha faktorů.
Požadavek na to, aby se developerské společnosti podíleli na rozvoji infrastruktury, je bezesporu správný. Jak toho ale docílit bez dalšího zdražování?
Jedno řešení mě napadá. Částky, které nyní odvádí developeři ze svých zisků, končí na jedné hromadě se všemi ostatními příjmy do rozpočtu. Mám za to, že by bylo spravedlivé, aby přinejmenším část těchto peněz šla přímo samosprávám, které se o tu kterou výstavbu přímo zasadily. Stát dnes z výstavby pražského bytu průměrné velikosti dostává přibližně jeden milion korun. Výstavba jediného bytového domu by tak mohla rozpočet obcí vylepšit až o desítky milionů.
Uvědomuji si, že by to znamenalo prosadit změnu v legislativě. Pokud bych ale pro tento návrh získal podporu občanů i odborné veřejnosti, myslím, že by to stálo za zkoušku.
Co si myslíte vy?
Napište mi prosím sem do komentáře svůj názor.
Odkaz na článek, který komentuji najdete ZDE.
Převzato z profilu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Článek byl převzat z Profilu Ing. Ondřej Prokop
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV