Rouček: Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

12.05.2014 8:17 | Zprávy

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

Rouček: Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?
Foto: liborroucek.cz
Popisek: Europoslanec Libor Rouček

Doněck je průmyslovým jádrem východu Ukrajiny a pokud by o něj Ukrajina přišla, bude to pro ni strašlivá rána. Jisté je, že referendum by postrádalo v současné situaci plné chaosu jakoukoli demokratickou legitimitu a průkaznost. Ani centrální vláda, ani proruské milice nemají v součastnosti oblast pod kontrolou. Je mimo pochybnost, že vláda vzešlá z povstání na Majdanu, která nyní sedí v Kyjevě, není na jihovýchodě země oblíbená.

Lze odhadnout, že ať už se k výsledku referenda dopracují v Doněcku jakkoliv, separatisté vyhlásí, že zvítězilo odtržení od Ukrajiny a kyjevská vláda zase prohlásí referendum za nelegální. Západ výsledek referenda také neuzná. Bude tedy záležet na tom, jak se v dané situaci zachová Putin.

Putin zatím vyslal do Doněcka a Lugansku rozporuplné signály. Kreml po řadu týdnů podporoval proruské separatisty jednak skrytě vojensky, ale také agresivní propagandou o fašistické juntě v Kyjevě. Potom ale Putin překvapivě vyzval k odsunutí termínu referenda a k dialogu všech politických sil na Ukajině! Najednou jakoby se zdálo, že se chce stylizovat do role někoho, kdo se mírnit vášně a zařadit zpátečku. Svitla určitá naděje, že se Moskva bude snažit o uklidnění situace.

Putin je ale nevypočitatelný a jeho páteční návštěva na Krymu (první od jeho připojení k Rusku) se ne náhodou nesla v duchu oslav vítězství nad fašismem u příležitosti nejdůležitějšího ruského národního svátku. Z pohledu demokratických režimů na Západě, které anexi Krymu neuznávají, se jednalo o jasnou provokaci. Tuto návštěvu mohli separatisté na východě Ukrajiny pochopit jedině jako povzbuzení pro své cíle.

Dá se věřit tomu, že Rusko, které dosud přilévalo olej do ohně a vydatně přispívalo k eskalaci konfliktu, začalo mít obavy z nekontrolovatelného vývoje směrem k občanské válce? Jak máme věřit, že Kreml nesleduje s Donbasem stejný scénář jako s Krymem? Brzy se ukáže, jak si máme vysvětlit Putinovy manévry.

Je tu však ještě jedna otázka, která nahání strach. Co když ani Putin už není momentálně schopný účinně působit na proruské milice v jihovýchodní části Ukrajiny? Co když se situace kompletně vymkne kontrole a občanská válka se rozhoří naplno?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Libor Rouček - profil

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Co jste jako poslanec za poslední 4 roky prosadil nebo dokázal?

Dřív jste byl Babišova pravá ruka a dost aktivní poslanec, to se ale podle mě teď dost změnilo a říkám si, zda ve sněmovně nesedíte (možná ani to ne) - za dobré peníze - jen do počtu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Michálek (Piráti): Občané se ptají, co bude s velkou novelou občanského zákoníku

17:17 Michálek (Piráti): Občané se ptají, co bude s velkou novelou občanského zákoníku

Projev na 136. schůzi Poslanecké sněmovny dne 22. dubna 2025 - návrh na projednání zákona o hospodář…