Hnutí SPD po celou dobu od vyhlášení výsledků referenda podporovalo kroky Britů k dotažení brexitu do konce. Referendum proběhlo ve Spojeném království a Gibraltaru dne 23. června 2016 a občané se v něm vyjádřili pro odchod z EU. To se jim nakonec zdárně podařilo, včetně uzavření dohody o další spolupráci. Velkou zásluhu má na tom britský premiér Boris Johnson.
On sám to okomentoval slovy: „Vzali jsme si zpět kontrolu nad našimi penězi, hranicemi, zákony, obchodem a rybářskými vodami. Soudní dvůr EU pro nás už nebude hrát roli. Od 1. ledna 2021 budeme mít plnou politickou a ekonomickou nezávislost.” Spojené království je první zemí, která se rozhodla opustit Evropskou unii, a tím tak dalo návod a inspiraci ostatním unijním zemím.
Spojené království opustilo Evropskou unii na konci ledna loňského roku. Do 31. prosince 2020 bylo ale ještě v přechodném období, kdy muselo dodržovat pravidla EU, na jejichž podobu již ale nemělo vliv. Po dlouhých jednáních, značně zkomplikovaných z důvodu šíření nemoci covid-19, se na Štědrý den Londýn s Bruselem dohodly na podobě budoucích vztahů po 1. lednu 2021. Dne 30. prosince 2020 dopoledne dohodu v Bruselu podepsali předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV