Rozvoral (SPD): Podporujeme brexit bez dohody

04.04.2019 16:13 | Zprávy

Lídři a ekonomové Evropské unie dobře vědí, že tvrdý brexit nebude pro Velkou Británii bolestný, spíše naopak.

Rozvoral (SPD): Podporujeme brexit bez dohody
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

V případě tvrdého brexitu nebude Spojené království v ekonomické krizi, jak s oblibou zveřejňují některá probruselská média, ale existují i prognózy uznávaných ekonomů, že Velká Británie na něm ekonomicky neprodělá, a v blízké budoucnosti její ekonomika v porovnání s ekonomikou EU výrazněji poroste.

Hnutí SPD jako jediné z našich politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky podporuje britskou premiérku Theresu Mayovou a přeje jí, aby zdárně dotáhla do konce proces vystoupení její země z Evropské unie. Premiérka Mayová ctí výsledky referenda ze dne 23. června 2016, kdy si občané Velké Británie odhlasovali odchod z Evropské unie. Vlastní odchod z EU na základě článku 50 Lisabonské smlouvy oficiálně oznámilo Spojené království dne 29. března 2017 Evropské radě.

Od té doby proběhla celá řada vyjednávání, která měla být vedena s cílem, aby tento odchod (brexit) proběhl bez problémů. Liknavost bruselských úředníků a i nevelký zájem lídrů největších představitelů Evropské unie (Merkelové, Macrona) ke zdárnému a bezproblémovému odchodu Velké Británie z EU moc nepřispělo. Z našeho pohledu se dá spíše odvodit, že to byl záměr, a záměr zcela oprávněný. Vždyť Velká Británie patří po Německu a Francii k největším přispěvatelům financí do Evropského rozpočtu. Dle statistik britské vlády se jedná o částku 350 milionů liber týdně, tedy asi 18,2 miliardy liber ročně. A to nejsou malé peníze.

Z těchto čísel si každý odvodí, že Evropská unie případným brexitem přijde o značné příjmy. Co se týká ztrát z brexitu pro Velkou Británii, tak zajisté též budou, ale rozhodně ne tak velké. Dokonce jsou zveřejňovány i studie, že na tvrdém brexitu by Velká Británie ještě vydělala. To podle serveru reflex.cz tvrdí např. prof. Patrick Minford z Cardiffské univerzity, makroekonom a příznivec volného obchodu. Ve svém odůvodnění se opírá o pravidla Světové obchodní organizace (WTO), ve kterých je uvedeno, že nesmí existovat diskriminace dovozců kvůli rozdílným standardům zboží. Obchod Velké Británie se zbytkem světa po brexitu však bude probíhat na základě principů volného obchodu, tj. bez celních a jiných překážek pro dovoz. To přinese podle Minforda pozitivní efekt na HDP Spojeného království v důsledku poklesu cen produktů dovážených ze světa.

Naše hnutí SPD podporuje brexit bez dohody a zastává názor, že Velká Británie následně ekonomicky oproti Evropské unii poroste. Proto je potřeba v budoucnu s Velkou Británií uzavírat oboustranně výhodné smlouvy o vzájemné spolupráci. Ale počkejme si, jak celková situace kolem brexitu dopadne. Zatím to spíše vypadá, že brexit bude na delší dobu odložen, a to občanům Spojeného království nepřejeme.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Jurečka: Dětská sousedská skupina je levnější variantou

23:08 Ministr Jurečka: Dětská sousedská skupina je levnější variantou

Projev na 123. schůzi Poslanecké sněmovny 20. prosince 2024 k zákonu o poskytování služby péče o dít…