Poslanci za hnutí SPD prostřednictvím svého předsedy Tomia Okamury navrhli hned na začátku mimořádné 86. schůze Sněmovny zařadit bod s názvem zrušení nouzového stavu, neboť jsme přesvědčeni, že byl vyhlášen v rozporu s Ústavou ČR. Po velkých restrikcích byl nakonec tento bod schválen do programu jednání schůze.
Místopředseda Sněmovny Tomio Okamura zařazení toho bodu odůvodňoval argumenty, že hnutí SPD v žádném případě nikdy současnou vážnou situaci nebagatelizovalo ani nezlehčovalo. Po celou dobu od loňského jara navrhujeme alternativní řešení k tomu nekonečnému nouzovému stavu, který vyhlašuje jako jediný recept vláda, ale bez odezvy.
Sněmovna ve čtvrtek 11. února neprodloužila svým hlasováním nouzový stav. Vláda ale ignorovala toto rozhodnutí Sněmovny a hned v neděli 14. února nouzový stav po domluvě s hejtmany vyhlásila znovu. Došlo tedy k naprostému rozporu s rozhodnutím Poslanecké sněmovny k pokračování nouzového stavu bez přerušení. Vláda tak rozhodla pokračovat v nouzovém stavu bez přerušení proti vůli rozhodnutí Poslanecké sněmovny. Vláda se fakticky rozhodla ignorovat ústavní roli Sněmovny, především její kontrolní funkci nad jednáním vlády. Argumentace vlády, že jednala na základě žádosti hejtmanů, je zcela účelová a hejtmani se fakticky zbavili své odpovědnosti. Dochází k nekonečnému prodlužování nouzového stavu. Hnutí SPD už od jara minulého roku navrhuje novelu zákona o ochraně veřejného zdraví tak, abychom mohli zacílit na ochranu ohrožených a rizikových skupin a udržení zdravotního systému bez plošného prodlužování nouzového stavu. Hlasování o návrhu hnutí SPD o zrušení nouzového stavu proběhlo až ve večerních hodinách a i přes to, že všichni poslanci hnutí SPD hlasovali pro, nebyl tento návrh přijat.
Dalším důležitým hlasováním, kde poslanci za hnutí SPD hlasovali proti, bylo schválení návrhu pandemického zákona. Dle našeho názoru se nejedná o nic jiného než přejmenovaný nouzový stav, který zajišťuje ministerstvu zdravotnictví velkou pravomoc, a to bez jasně dané kontroly Sněmovnou. Ministerstvo zdravotnictví nebo hygienické stanice budou moci nad rámec oprávnění ze zákona o ochraně veřejného zdraví omezit celostátně nebo regionálně například veřejnou dopravu, obchody, holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry a podobné služby, bazény a koupaliště, soukromé a veřejné akce i vysoké školy. Též budou moci nařídit používání ochranných prostředků a vydat příkaz k testování zaměstnanců na covid-19. Za porušení opatření zákon stanoví i značné pokuty. Například za nenošení roušek nebo respirátorů bude lidem hrozit postih až třicet tisíc korun. Nejzávaznější porušení budou moci úřady trestat až třímilionovou pokutou. Mimořádná opatření budou vyžadovat pouze souhlas vlády. Ministerstvo zdravotnictví bude moci žádat v souvislosti s epidemií covidu-19 o pomoc složky integrovaného záchranného systému. Vláda bude také rozhodovat o využití armády. Návrhy na zrušení ministerského mimořádného opatření se bude zabývat Nejvyšší správní soud, opatření hygienických stanic budou moci lidé napadnout u krajských soudů. Tento proces ale bude velmi zdlouhavý. Návrh pandemického zákona byl i za pomoci drtivé většiny opozičních poslanců ostatních parlamentních stran schválen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV