Nejlepší podoba institucí přímé demokracie je otázka, která je předmětem debat nejen ve Švýcarsku, ale v každé zemi, která řeší přímou účast občanů na veřejné správě. Následující prvky patří mezi nejdůležitější pro fungování institucí přímé demokracie a některé z nich jsou ve Švýcarsku pravidelně projednávány a revidovány:
Minimální počty podpisů: Kolik iniciátorů je zapotřebí k registraci iniciativy? Kolik jich musí být, aby se mohlo uskutečnit lidové hlasování? Kolik jich musí být, aby se mohlo uskutečnit platné lidové referendum? Vysoké požadavky, např. 5% voličstva, mohou snížit možnosti menších skupin a omezit vliv přímé demokracie.
Časové limity: Čas vymezený na shromáždění nezbytných podpisů? Reakci vlády? Parlamentní proces? Předvolební kampaň? Přiměřené časové lhůty zajišťují intenzivnější debatu a lepší šanci na shromáždění všech podpisů. Příliš krátké lhůty omezují debatu a rovněž možnosti slabších skupin.
Způsob shromažďování podpisů: Neomezené shromažďování (např. na ulicích) nebo omezený sběr pouze na veřejných úřadech? Neomezené shromažďování, které je praktikováno ve Švýcarsku, podněcuje debaty mezi iniciátory a občany. Omezení mají tendenci bránit diskusím.
Kvorum: Je stanoven minimální počet účastníků hlasování (jako procento všech hlasujících)? Ve Švýcarsku žádné takové kvorum neexistuje. V zemích s takovými limity jsou voliči hlasující „proti“ a nevoliči sčítáni, což výrazně snižuje šance na přijetí návrhu a může to podrývat demokracii jako takovou.
Tematická omezení: O jakých záležitostech nemohou občané volit? Ve Švýcarsku platí jen velmi málo omezení, např. některé části závazného mezinárodního práva. O této otázce je však vedena žhavá debata.
Právní důsledky: Jsou lidová hlasování vždy rozhodující? Anebo iniciativa pouze dostává danou otázku do programu politického jednání? Ve Švýcarsku je občanská iniciativa a referendum závazným prvkem rozhodovacího procesu.
Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.
Zdroj její podoba jako rozhodující faktor úspěchu: FDFA Presence Switzerland
Převzato z profilu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV