Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a mezinárodní agenda s podporou Švýcarska

07.07.2017 12:24 | Zprávy

Abychom řádně pochopili systém přímé demokracie, který již řadu let reprezentativně funguje ve Švýcarsku, je potřeba se s ním postupně seznámit. Po elektronickém hlasování následuje mezinárodní agenda s podporou Švýcarska.

Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a mezinárodní agenda s podporou Švýcarska
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Švýcarsko je přirozeným referenčním bodem pro veškeré otázky týkající se moderní přímé demokracie:

-      Federální ministerstvo zahraničních věcí a Presence Switzerland, vydalo ve spolupráci s nezávislými odborníky řadu informačních materiálů o přímé demokracii, například na DVD a v příručkách.

-      Švýcarsko je poradcem Rady Evropy na poli demokratických procesů a jejich zavádění v nových členských státech.

-       Je pořadatelem, partnerem anebo účastníkem mezinárodních fór o přímé demokracii (například Globální fórum o moderní přímé demokracii 2010).

-       Švýcarsko je členem Mezinárodního institutu pro demokracii a volební podporu, který vydal příručku o přímé demokracii.

-       Je také členem Vývojového programu OSN, který jednu třetinu svých celkových prostředků každoročně vkládá do projektů, programů a iniciativ v oblasti demokratické správy.

Zajímavý citát o přímé demokracii vyjádřil bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-mun v roce 2009: „Účast občanů nekončí pravidelnými volbami. Je důležité, aby se občané aktivně zapojovali do všech správních procesů, včetně debat o veřejných rozhodnutích a včetně navrhování, realizace, sledování a vyhodnocování veřejných politik a jejich výsledků. Jedná se o formy účasti, které OSN aktivně podporuje.“

Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.

(zdroj: mezinárodní agenda s podporou Švýcarska: FDFA Presence Switzerland)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Trpí Česká republika stockholmským syndromem?

18:05 Rajchl (PRO): Trpí Česká republika stockholmským syndromem?

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na zvýšení poplatku za transfer plynu přes německé územ…