Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a problém pro ekonomiku?

23.06.2017 12:28 | Zprávy

Abychom řádně pochopili systém přímé demokracie, který již řadu let reprezentativně funguje ve Švýcarsku, je potřeba se s ním postupně seznámit. Po důležité debatě o možnostech a omezeních následuje problém pro ekonomiku?

Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a problém pro ekonomiku?
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Směrem ke zkáze…

„Přímá demokracie a obzvláště referendum, zničí švýcarskou ekonomiku,“ prohlásil ekonom Walter Wittmann na konci minulého století. Wittmann argumentoval tím, že přímá demokracie brzdí pokrok a je důvodem skutečnosti, že Švýcarsko není součástí Evropské unie.

…nebo většímu bohatství?

Tato diskuse odstartovala sérii empirických studií na dané téma, které ukázaly zcela opačným směrem:

-       V roce 1999 ekonomové ze St. Gallenu, Gebhard Kirchgässner a Lars Feld, zveřejnili studii, v níž analyzovali ekonomické důsledky různé legislativy týkající se procesů přímé demokracie ve švýcarských kantonech. Zjistili, že kantony s rozsáhlejšími právy v oblasti přímé demokracie vykazují lepší ekonomické výsledky, menší míru daňových úniků, nižší zadlužení kantonů a obcí, nižší veřejné výdaje a levnější veřejné služby.

-       Obdobně ve Spojených státech došli výzkumníci společnosti Bloomberg et al. (2004) k závěru, že tam, kde občané nemají možnost předkládat iniciativy, je promrháno o 20% více státních výdajů než ve státech, kde tato možnost existuje.

Ekonomové pro přímou demokracii

Studie o pozitivním vlivu přímé demokracie na ekonomiku měly pozoruhodný účinek. Economiesuisse, zastřešující organizace švýcarského obchodu vydala v roce 2002 písemné stanovisko k veřejným financím, v němž tento nejvlivnější orgán jasně a stručně uvedl: „Přímá demokracie by měla být prosazována na všech úrovních státu.“

Konkurenceschopnost a inovace

Nové důkazy navíc potvrzují, že dlouholetá tradice přímé demokracie nemá na švýcarskou ekonomiku a inovaci žádný negativní vliv. Právě naopak: Z důkazů vyplývá, že Švýcarsko se vypořádalo s ekonomickou krizí lépe než mnohé jiné země.

Ve srovnávací studii, kterou vypracovalo Světové ekonomické fórum, si Švýcarsko také vysloužilo označení „Konkurence nejschopnější ekonomika roku 2010“. V neposlední řadě se pak Švýcarsko zdá být nejvíce inovativní zemí Evropy (první místo v žebříčku European Innovation Scoreboard za rok 2009).

Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.

Zdroj problém pro ekonomiku?: FDFA Presence Switzerland

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Co nám vlastně zbývá?

16:02 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Co nám vlastně zbývá?

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na eskalaci válečného konfliktu na Ukrajině