Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a problém pro ekonomiku?

23.06.2017 12:28 | Zprávy

Abychom řádně pochopili systém přímé demokracie, který již řadu let reprezentativně funguje ve Švýcarsku, je potřeba se s ním postupně seznámit. Po důležité debatě o možnostech a omezeních následuje problém pro ekonomiku?

Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a problém pro ekonomiku?
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Směrem ke zkáze…

„Přímá demokracie a obzvláště referendum, zničí švýcarskou ekonomiku,“ prohlásil ekonom Walter Wittmann na konci minulého století. Wittmann argumentoval tím, že přímá demokracie brzdí pokrok a je důvodem skutečnosti, že Švýcarsko není součástí Evropské unie.

…nebo většímu bohatství?

Tato diskuse odstartovala sérii empirických studií na dané téma, které ukázaly zcela opačným směrem:

-       V roce 1999 ekonomové ze St. Gallenu, Gebhard Kirchgässner a Lars Feld, zveřejnili studii, v níž analyzovali ekonomické důsledky různé legislativy týkající se procesů přímé demokracie ve švýcarských kantonech. Zjistili, že kantony s rozsáhlejšími právy v oblasti přímé demokracie vykazují lepší ekonomické výsledky, menší míru daňových úniků, nižší zadlužení kantonů a obcí, nižší veřejné výdaje a levnější veřejné služby.

-       Obdobně ve Spojených státech došli výzkumníci společnosti Bloomberg et al. (2004) k závěru, že tam, kde občané nemají možnost předkládat iniciativy, je promrháno o 20% více státních výdajů než ve státech, kde tato možnost existuje.

Ekonomové pro přímou demokracii

Studie o pozitivním vlivu přímé demokracie na ekonomiku měly pozoruhodný účinek. Economiesuisse, zastřešující organizace švýcarského obchodu vydala v roce 2002 písemné stanovisko k veřejným financím, v němž tento nejvlivnější orgán jasně a stručně uvedl: „Přímá demokracie by měla být prosazována na všech úrovních státu.“

Konkurenceschopnost a inovace

Nové důkazy navíc potvrzují, že dlouholetá tradice přímé demokracie nemá na švýcarskou ekonomiku a inovaci žádný negativní vliv. Právě naopak: Z důkazů vyplývá, že Švýcarsko se vypořádalo s ekonomickou krizí lépe než mnohé jiné země.

Ve srovnávací studii, kterou vypracovalo Světové ekonomické fórum, si Švýcarsko také vysloužilo označení „Konkurence nejschopnější ekonomika roku 2010“. V neposlední řadě se pak Švýcarsko zdá být nejvíce inovativní zemí Evropy (první místo v žebříčku European Innovation Scoreboard za rok 2009).

Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.

Zdroj problém pro ekonomiku?: FDFA Presence Switzerland

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše

16:07 Pekarová Adamová (TOP 09): Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke změně u ochranného limitu u doplatků na léky