STAN: Okamurovci našli způsob, jak zrušit demokracii

07.02.2018 15:11 | Zprávy

Hnutí Starostové a nezávislí zásadně odmítá podobu referenda, jak ji navrhla Okamurova SPD. Za mimořádně nebezpečné považuje vstřícnost ze strany ANO a vlády v demisi a ze strany KSČM.

STAN: Okamurovci našli způsob, jak zrušit demokracii
Foto: STAN
Popisek: STAN

Celostátní referendum má být dle názoru STAN výjimečným nástrojem. Pokud SPD navrhuje, aby se rozhodovalo “o všech věcech vnitřní nebo zahraniční politiky” nebo “o návrhu zákona včetně ústavního”, je to fakticky útok na parlamentní demokracii.

Spolu s požadavkem, aby rozhodovalo referendum při jakkoliv nízké účasti, vede návrh k jedinému: zdánlivě demokratickou cestou demontovat parlamentní demokracii.

Při malé účasti by totiž např. pouhá pětina obyvatel mohla rozhodnout o změnách Ústavy ČR - například o zrušení Senátu jako ústavní pojistky - nebo o vystoupení z Evropské unie či NATO.

I parlament má jasně danou ústavní většinu, nedovedeme si představit, že by totéž neplatilo pro referendum.

Celostátní referendum považujeme za možný nástroj přímé demokracie. Starostové využívají referend na místní a kraje na regionální úrovni, ale za jasných podmínek, kdy je referendum platné a kdy ne.

Celostátní referendum by dle našeho názoru mělo přijímat rozhodnutí jen zásadního významu a velmi výjimečně. Rozhodně by se nemělo týkat návrhů zákonů a už vůbec ne zákonů ústavních. Navíc musí mít referendum jasné kvorum účasti, aby bylo platné.

Vyzýváme proto ostatní parlamentní strany, aby odmítly tento nebezpečný pokus hned v zárodku v 1. čtení v Poslanecké sněmovně. O zavedení celostátního referenda by měla začít jednat ústavní komise - základem ale rozhodně nemůže být návrh z dílny Okamurovy SPD.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Co Řehka s Černochovou zapomněli sdělit

16:04 Kavij (KSČM): Co Řehka s Černochovou zapomněli sdělit

Další tradiční setkání armádních velitelů pořádané koncem roku v Praze je minulostí.