Šarapatka (BPP): Vlajková loď koalice vyplula na rozbouřené moře

02.12.2016 20:10 | Zprávy

1. prosince naostro odstartovala EET – vlajkový projekt ministra financí Andreje Babiše.

Šarapatka (BPP): Vlajková loď koalice vyplula na rozbouřené moře
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Ing. Mgr. Milan Šarapatka PhD.

Je nejviditelnějším opatřením, které prosadila současná koaliční vláda v rámci boje proti šedé ekonomice. Premiér Sobotka považuje za klíčový cíl EET zejména zabránění daňovým únikům a zajištění srovnatelných podmínek pro podnikání. „Pomůže všem poctivým podnikatelům“, prohlásil v médiích.

 

K EET jsem se vyjadřoval opakovaně a její zavedení podporuji. Platit daně je přece normální. To není žádný trest, to je povinnost nás všech, občanů této země. Většina z nás také daně platí a EET se nebrání. Je to jen další, i když nepříliš příjemná, administrativní povinnost spojená s naším podnikáním.

 

Předpokládaný zvýšený výnos z výběru daní bude přitom jistě důležitým ale podle mne nikoli hlavním benefitem zavedení EET. Tím bude především srovnání podmínek podnikání pro všechny. Vykukové, nebo černí pasažéři, jak je nazývá ministr Babiš, tak již nebudou mít konkurenční výhodu proti těm, kteří podnikají poctivě a snaží se daně platit. Myslím si ale také, že český daňový systém potřebuje radikální změnu a po za vedení EET musí být daně upraveny tak, aby umožnily po jejich zaplacení slušné živobytí i malým podnikatelům.

 

Řada restaurací a hospod v souvislosti se zavedením EET údajně zdražila. Pokud však doteď nekrátily daně, neměly k tomu přece žádný důvod. A pokud se jim ještě sníží DPH, měly by spíše zlevňovat. Jak ale znám české hospodské, obávám se, že k tomu skoro jistě nedojde. Pokud skutečně některá vesnická hospoda skončí svoji činnost, jsem si jist, že za to spíše než EET mohou její zákazníci, kteří si raději vypijí lahvové pivo u televize doma, než aby šli do „své“ hospůdky.

 

Co se týká zavedení paušální daně pro malé plátce daně s obratem ročně do 250 000 Kč, má nepochybně své klady ale i svá negativa. Umožní určitě zjednodušit například vyúčtování tomboly na mysliveckém bále, ale pro reálné podnikání je limit 250 000 Kč dnes již příliš nízký. Pozitivem je také to, že paušál nebude automatický, ale jeho uplatnění bude muset být odsouhlaseno finančním úřadem. Negativem pravděpodobně bude, že paušál bude motivovat nepoctivé podnikatele, aby se snažili tohoto výjimečného instrumentu zneužít.

 

Věřím ale, že po detailní analýze fungování EET v prvním období, se budou podmínky jejího fungování dále zpřesňovat. Například za odpovídající výši limitu pro paušální daň bych považoval alespoň 1000.000 Kč.

 

Požadavky na rušení EET od lidí typu Miroslava Kalouska, považuji za nesmysl.  Zaprvé žijeme v 21. století a elektronizace naší společnosti je neodvratná a za další, Ti, kteří proti EET bojují, fakticky podporují lumpárny a nepravosti, kterých jsme si již užili v době jejich vládnutí až dost.

 

Převzato z profilu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zahradil (ODS): Soutěž v podobě fatálního zápasu mezi Dobrem a Zlem skutečnou demokracii ničí

10:04 Zahradil (ODS): Soutěž v podobě fatálního zápasu mezi Dobrem a Zlem skutečnou demokracii ničí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k petici Milionu chvilek pro demokracii.