Seďa (ČSSD): Krátké zamyšlení k 25. výročí sametové revoluce

16.11.2014 18:11 | Zprávy

Všechna česká média i vrcholní představitelé naší politiky se předhánějí v organizování rozličných akcí k 25. výročí sametové revoluce.

Seďa (ČSSD): Krátké zamyšlení k 25. výročí sametové revoluce
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

Sdělovací prostředky na nás chrlí záplavy autentických listopadových i polistopadových záběrů, rozličných informací i komentářů. Nicméně zásadním problémem je skutečný stav naší demokracie a zejména naší společnosti. Podle posledního průzkumu veřejného mínění většina se většina respondentů vyjádřila v nesplnění tehdejších očekávání. Proto je třeba si položit otázku, proč si to většina lidí myslí a co je příčinou tohoto stavu. Eventuálně, jak lze napravit toto vnímání v blízké budoucnosti.

V revolučním období se drtivá většina národa shodla, že je třeba nedemokratický režim odstranit a uvěřila, že nastanou velmi rychle pozitivní změny, zejména s ohledem na zvýšení životní úrovně každého z nás. V rámci transformace celé společnosti byl však dám důraz především na ekonomiku a její co nejrychlejší privatizaci. Málo se dbalo na spravedlnost a dodržování práva a zákonnosti. Přerod ekonomiky ze státu řízené na ryzý kapitalismus, se však neobešel bez problémů. Řada podniků ztratila své trhy a zkrachovala. Řada firem byla tunelována a jejich aktiva zmizela buď v zahraničí či v rámci nově vytvořených společností. Bankovní krize přinesla nucenou privatizaci bankovního sektoru a privatizační ztráty se přelily do nově zřízené a státem hrazené Konsolidační banky.

Občanské fórum vzešlé jako hnutí pro všechny se rozpadlo na standardní politické strany, které však trpěly a stále trpí dětskými nemocemi. Zejména je to nedostatek členské základny a tím i konkurenceschopnosti. Prostě se nedaří nabízet dostatečně kvalitní a spoluobčanům dostupné „konkurenční“ kandidátky a kandidáty. Nastavené liberální financování politických stran a hnutí vede k nekontrolovanému sponzorování, což vede ke korupci a k obcházení zákonů. Orgány činné v trestním řízení i vedení justice podléhají politickému tlaku či tlaku médií. Velmi často politiku neutvářejí politici, ale mediokracie. Namísto hlídacího psa demokracie se postupem času česká média změnila na hájení zájmů svých vlastníků a na propagaci toho pravého, povětšinou dobře zaplaceného názoru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Antonín Seďa - profil

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Exner (STAN): ANO a SPD nemají žádný recept na řešení palčivých problémů

12:16 Exner (STAN): ANO a SPD nemají žádný recept na řešení palčivých problémů

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k opozičním stranám.