Seďa (ČSSD): Rozdíly v programových prohlášeních aneb Obranná politika a Armáda ČR

22.05.2018 14:21 | Zprávy

V probíhajícím referendu ČSSD jsou pro rozhodnutí důležité informace. Čím je jich více, tím bude rozhodování zodpovědnější. Proto i srovnání navrhovaného programového prohlášení s tím současným k tomu přispěje.

Seďa (ČSSD): Rozdíly v programových prohlášeních aneb Obranná politika a Armáda ČR
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

Přestože dnes nejsem poslancem, stále sleduji dění na ministerstvu obrany a v naší armádě. A jako jeden z členů ČSSD, který bude také hlasovat ve vnitrostranickém referendu o případném vstupu sociální demokracie do vlády s ANO 2011, jsem si udělal porovnání programového prohlášení současné vlády a demisi a návrhu programového prohlášení možné budoucí vlády ANO 2011 a ČSSD. Zejména mě zajímala oblast Obranná politika a Armáda České republiky, o kterou se dlouhodobě zajímám.

Porovnání ukazuje na 90 % soulad nejen v prioritách, ale zejména v textu. Přesto se najdou odlišnosti. Tou první je prohozené pořadí v naší aktivitě směrem k mezinárodním organizacím, jejímiž jsme členy. Oproti pořadí NATO, EU , OSN u současné vlády, je nově pořadí OSN,EU, NATO. Pokud v současném znění se hovoří pouze o prvcích branné dovednosti ve školách, nově se již do ZŠ a SŠ zavádí civilní příprava k obraně státu jako samostatný předmět. Podobně se dnes hovoří o strategii většího zapojení země do řešení migrační krize, aby tento bod byl rozšířen i na řešení konfliktů v těch oblastech, které ilegální migraci generují.

Největší rozdíl je v navyšování rozpočtu na obranu. Současná Babišova vláda cílí na 2% HDP v roce 2024, naproti tomu návrh vládní spolupráce hovoří o 1,4% HDP do konce volebního období, tedy do roku 2021. Tento závazek je ještě doplněn o přesný plán financování a investic do roku 2024. Naopak úplně shodný je závazek  zvýšení počtu vojáků z 21 tisíc na 24 tisíc s cílem dosáhnout v roce 2025 minimálního stavu 31 tisíc vojáků ve zbrani. Souhlas je i se zvyšováním počtu aktivních záloh i s programem jednorázového dobrovolného vojenského výcviku či posílení strukturované spolupráce v obraně EU (PESCO).

Závěrem pouze zdůrazním, že dnes tolik kritizovaná pasáž ze strany KSČM kolem posílení naší zahraniční účasti v Afghánistánu, Iráku a v Pobaltí, je identická v obou materiálech. Tak jako výstavba kapacit obrany proti hybridním hrozbám a kybernetickým útokům. Důraz je kladem i na transparentnost akvizic a na spolupráci s českým obranným průmyslem. A stejný závazek představuje zahájení restrukturalizace systému velení, řízení a struktury GŠ

(převzato z Profilu)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdysi jste se věnovala tématu eutanazie.

Věnujete se tomu ještě? Podnikáte aktuálně nějaké kroky k jejímu uzákonění? A myslíte, že je ve sněmovně vůle to vůbec řešit? Přijde mi, že nikoliv, což je podle mě chyba, podle mě by se měla na toto téma otevřít minimálně diskuze. Děkuji. Bea

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Novela energetického zákona neplní svůj hlavní úkol

15:29 Zelení: Novela energetického zákona neplní svůj hlavní úkol

Novela energetického zákona, tzv. Lex OZE 3 neplní hlavní úkol a to usnadnit rozvoj obnovitelných zd…