Seďa (ČSSD): Zajištění obrany a bezpečnosti je zárukou prosperity země

30.09.2020 9:10 | Zprávy

Nechápu ty politiky, kteří v rámci populismu navrhují vystoupení z NATO či z EU. Zastírají našim občanům, že ČR sama neubrání svoje území a sama neuchrání bezpečnost svých občanů před současnými hrozbami, které nás a nejen nás ohrožují.

Seďa (ČSSD): Zajištění obrany a bezpečnosti je zárukou prosperity země
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)

Globální svět má i své globální problémy a řadu z nich lze řešit pouze na základě mezinárodní spolupráce. Naše členství v Severoatlantické alianci a v Evropské unii je zárukou globální bezpečnosti. Na straně druhé je třeba budovat své schopnosti k obraně země i k zajištění bezpečnosti našich občanů a jejich majetku. Důležitá je i součinnost bezpečnostních složek, spolupráce zpravodajských služeb a posílení povědomí občanů k obraně vlasti.

Naše země má výborný Integrovaný záchranný systém, který zajišťuje vnitřní bezpečnost, ochranu zdraví a majetku občanů.  Je třeba legislativně ukotvit kybernetickou obranu jako odpověď na kybernetické hrozby. V rámci kybernetické bezpečnosti zajistit bezpečnost základní infrastruktury a veřejných služeb. S tím souvisí i digitální gramotnost a prevence.

Nedílnou součástí zajištění bezpečnosti je boj proti organizovanému zločinu, převaděčství a nelegální migraci. Je třeba zachovat právo země rozhodovat o azylu a vyhoštění. Jsem proti povinným kvótám a jsem pro striktní ochranu schengenských hranic. Dalším problémem jsou klimatické změny, které způsobují řadu komplikací při zajištění zdravotní, potravinové a energetické bezpečnosti. Je třeba mít schopnosti pro řešení pandemií a krizových situací.

Z hlediska obranyschopnosti je třeba dát větší důraz na články 1 a 3 Washingtonské smlouvy a upřednostnit obranu naší země před zahraničními misemi a operacemi. Akceptuji závazek ve výši 2% HDP výdajů na obranu, nicméně je třeba jasně definovat, které srovnatelné náklady lze do toho zahrnovat. A také je logické, že v dnešní post pandemické době nelze o nějakém navyšování rozpočtu armády uvažovat. AČR se musí stát nedílnou součástí IZS, zejména z důvodu jejích schopností a možností zásahu při živelných katastrofách či technologických haváriích. Což se ukázalo i v době boje proti koronaviru.

Převzato z profilu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Článek byl převzat z Profilu Ing. Antonín Seďa

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

mír

To, že si většina lidí přeje mír, je logické a pochopitelné, ale zeptám se vás jinak. Když Ukrajina teď přistoupí na podmínky Ruska, vzdá se části svého území a zaváže se nevstoupit do NATO ani EU nebude tak její dosavadní snaha ubránit se, při které vyhaslo spousta životů úplně zbytečná? A má vůbec...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sehnalová (SOCDEM): Úvaha poněkud kacířská

23:08 Sehnalová (SOCDEM): Úvaha poněkud kacířská

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke komerčním akcím v Podzámecké zahradě v Kroměříži p…